Rotary'nin bu yılki teması: Rotary Dünya'yı birleştirir

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu 2019-2020 dönemi basın toplantısı, bugün Konak Milli Kütüphane'de gerçekleşti.  Uluslararası Rotary'nin bu yılki teması ise 'Rotary Dünya'yı Birleştirir' oldu.

Cansu Temir Aksu / Ben TV

Rotary 2440. Bölge Federasyonu döneminin ikinci basın toplantısı 'Rotary Dünyayı Birleştirir' uluslararası teması ile Konak Milli Kütüphane'de gerçekleşti. Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ve Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'ın yanı sıra; bugüne kadar dokunduğu hayatlardan konuşmacılar da konuk oldu. 

AYAKTA ALKIŞLANDI

Konuşmacılar, Rotary hikayeleri ile neler yaptıklarını ve hayatlarındaki değişimler anlattı. Konuşmacılardan en çok dikkat çeken isim ise; Özel Eğitim Öğrencisi Kemal Bolduk oldu. Bolduk'un; 'Otizm Korosu'na uzanan hikayesinin ardından söylediği 'Nazende Sevgilim' şarkısı uzun süre ayakta alkışlandı. 

Öte yandan; Torbalı Yeniköy'de 'Köyümüze Rotary Geldi' projesi ile tarihi bir yerleşim olan Metropolis antik Kentini Rotary üyelerinin köy kadınları ile iş birliği içerisinde turizm alanında nasıl canlandırıldığı ve köy okuluna eğitim alanında yapılan yenilikleri Yeniköy'den Merve Yıldırım anlatırken, Rotary'nin Gençlik Değişim Programı ile yurt dışında eğitim gören Özge Kantaş D'adrea bu program ile hayatındaki değişimi anlattı. İzmir Opera Devlet ve Balesi Sanatçısı Ayşe Şener Özmen Rotary'nin uzun yıllardır süren 'Genç Solistler Yarışması'nda aldığı derecenin kariyerine katkısını, son olarak da Halitbey İlkokulu Müdürü Aslı Esra Kaplan Rotary ile okullarında gerçekleşen pek çok yeniliği ve bu yeniliğin getirdiği faydalarını anlattı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise; Bolduk'un söylediği şarkıya değinerek başladıı konuşmasında; "Gün güzel başladı. Sevgli Kemal'in Nazende sevgilim hepimizin yüreğine dokundu. Benim de aklımda başka bir melodi vardı. John Lenon'un İmage şarkısı. John Lenon sınırların kalktığı bir dünya hayal eder. Gerçekten bu dünyada hiç görmeyeceğimz yerlerde doğan çocuklarında annesi babası duygusuna taşımadıımız sürece, dünya yaşanabilir bir yer olmayacak. Biz ne zaman onların annesi babası hissedeceğiz, o zaman bu dünya yaşanır bir yer olacak." şeklinde konuştu.

"İZMİR'İN BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜ KONUSUNDA SOSYAL BİR GENİ VAR"

"Ben Rotary'nin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum." diyerek sözlerine devam eden Soyer; "Hiç birimiz için tek başına kurtuluş yoktur. Ancak bir araya gelirsek bir güç oraya koyabiliriz. Zaman zaman bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bu insan olmanın dayattığı bir gerçek. Ama öyle bir hızla yaşıyoruz ki, doğanın ritmini yakalayamıyoruz. Biz hızlandıkça, aslında kendimizde birbirimizde uzaklaşıyoruz. Doğanın ritmini yakalamaya gayret etmemiz lazım. Bugün çok farklı noktalarda konuşmacılar hepimizi çok heycanlandırdılar. Bu farklılıklarla zenginiz ve güzeliz. İzmir'i güzel yapan şeylerin başında biraz da bu geliyor. İzmir'n bi arada yaşama kültürü konsunda bir sosyal geni var. Birlikte, pastayı büyütmüşler. Bir arada yaşama kültürü konsunda Dünyaya söyleyecek çok şeyi var İzmir'in. Bu sabah beni böyle umutlandırdığınız için teşekkür ederim." dedi. 

"HAREKET NOKTAMIZ TOPLUMSAL İHTİYAÇLAR"

Rotary 2440. Bölge Başkanı Fatih Akçiçek ise; yaptığı konuşmasında bu yıl okul ve çevre konularında önemli çalışmalar yürüteceklerini dile getirdi. Akçiçek; "Başlangıç noktamız toplumsal ihtiyaçlardır. Bunun için de çözüm üretmeye çalışırız ve mutlaka çözüm sağlarız. İnsanların ötekileştirildiği günlerde, Rotary Dünyayı Birleştir demesini çok önemsiyorum. Bizim bütün hareket noktamız, toplumsal ihtiyaçlardır. Bunun için hayal kurarız ve bunun için harekete geçip mutlaka da çözeriz." dedi.  

Akçiçek; "İzmir; dostluğun barışın ve Atatürkçülüğün başkenti. Bizde Rotary Barış Merkezi kurmak için çok çalışacağız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER