banner51

Pakdemirli açıkladı: 25 ürüne enflasyon takibi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında enflasyon sepeti içinde payı yüksek 25 ürünü izlemeye aldıklarını açıkladı

Pakdemirli açıkladı: 25 ürüne enflasyon takibi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında enflasyon sepeti içinde payı yüksek 25 ürünü, oluşturulan özel ürün takip masaları aracılığıyla tohumdan çatala kadar uzanan süreçte çok sıkı izlemeye aldıklarını açıkladı. Satış noktalarındaki kar marjı sınırlamasıyla yüzde 20-25 gizli zam alan fırıncıların ertesi gün zam açıklamasını etik karşılamadığını da kaydeden Pakdemirli, ana görevlerinin üreticiyi koruyup tüketici enflasyona ezdirmemek olduğunu belirtti.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre, Meclis’te gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, enflasyona etkisi büyük 25 ürünü takibe aldıklarını açıkladı.

"GIDA MASDALARINDA HER ÜRÜNÜNBBİR SAHİBİ VAR"

Pakdemirli, “25 ürünü çok sıkı takibe başladık. Ticaret bakanlığı ile çok koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Mesela ayçiçeğinde yüzde 27 olan ithal vergisinin Ticaret Bakanlığı ile görüşüp yüzde 13’e indirilmesini sağladık. Bu da enflasyona dokunan taraf. Gıda masalarında her ürünün bir sahibi var, aktif çalışıyor. Ticaret Bakanlığı’nda da benzer bir çalışmanın yapıldığını biliyorum” dedi.

"FIRINCILARIN ZAM AÇIKLAMASI ETİK DEĞİL"

Ekmekte fırınlarının denetiminin Ticaret Bakanlığı’nın konusu olduğunu, un tarafından çok yakından takipte olduklarını kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Unla ilgili bir takım neticeler aldık, yeterli değil, biraz daha uncularla önümüzdeki günlerde yeniden konuşacağız.

Çok doğal olarak şöyle bir durum var; genelde diğer sektörlere göre kar marjları ortalamanın altında, o yüzden böyle dönemlerde biraz daha kar edeyim düşüncesi hepsinde vardır. Bu sebepten, biz biraz daha konuşup, tabii serbest piyasa kurallarını bozmadan, ‘burada bir milli duruş sergileyin, dövizde bir dalgalanma yaşadık ne yapabiliriz’ diye konuştuğumuz sektörün öncülerinin bir kısmından olumlu geri dönüş alıyoruz. Mesela gübrede yüzde 15 dolayında bir gerileme sağladık, şimdi yeme bakıyoruz, tabii bunlar tüketiciye hemen dokunan şeyler değil, ara evreler ama bir buğday bir ekmek, bunlar daha çok dokunan ürünler.”

"BUĞDAYLA İLGİLİ SIKINTIMIZ YOK"

TMO’nun 1100 TL’den piyasaya un verdiğini bunun da maliyetleri azalttığını belirten Pakdemirli, “2 milyon tonun üzerinde bir stokumuz var şu anda, ihale açtık yurt dışından da ürün getiriyoruz, buğdayla ilgili bir sıkıntımız yok” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER