banner51

Oyların geçerli ve geçersiz sayıldığı durumlar

23 Haziran İstanbul seçimleri için sandık başına gidecek milyonlarca seçmen için Yüksel Seçim Kurulu "Oyların hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz sayılacağını" bildiren duyuru yayınladı. Peki Oylar hangi durumlarda "geçerli" hangi durumlarda "geçersiz" sayılacak? İşte Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler...

Oyların geçerli ve geçersiz sayıldığı durumlar

Türkiye Cumhuriyeti, 23 Haziran 2019 Pazar günü yani bugün İstanbul seçimleri için sandık başına gidiyor. Oy kullanacak vatandaşların dikkat etmesi gereken kurallar, oyların geçerli veya geçersiz sayılacağı durumlara yönelik bilgilenmesi büyük önem taşıyor. Peki, Oylar hangi durumlarda "geçerli" hangi durumlarda "geçersiz" sayılacak? İşte Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler...

OY PUSULALARI HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILACAK?

- Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları.

- Hiçbir yerine "evet" ya da "tercih" mührü basılmamış oy pusulaları.

Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.

- Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış "tercih" veya "evet" mührü basılan oy pusulaları.

- Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları.

- Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.

- "Tercih" veya "evet" mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış oy pusulaları.

- Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.

- Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

OY PUSULALARI HANGİ DURUMLARDA GEÇERLİ SAYILACAK?

- Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında oy pusulasının yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması.

- Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması.

- Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle "tercih" veya "evet" mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi.

- Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan "tercih" veya "evet" mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması.

- Başka bir siyasi parti veya bağımsız adayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden çok "tercih" veya "evet" mührü basılması.

- Yetkili seçim kurullarınca gönderilen ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan oy pusulalarının arkasının sandık kurullarının ihmaliyle mühürlenmemiş olması.

Öte yandan, zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER