Organik ürün çeşitliliği dikkat çekti

9. Ekoloji İzmir Fuarı adeta organik geçidine sahne oluyor. Çok geniş yelpazedeki organik ürünler, yerli üreticinin geldiği noktayı da ortaya çıkarıyor.

Gurme İzmir çatısı altında Olivtech Zeytin ve Zeytinyağı Fuarı ile birlikte gerçekleştirilen 9. Ekoloji İzmir Fuarı, üreticilerin organik üretimde geldikleri noktayı bir kez daha gözler önüne serdi.

Börülce, barbunya gibi kuru bakliyatlardan, yaş sebze ve meyveye, tarhanadan makarnaya, reçelden una, sütten gübreye ve havludan çoraba kadar tekstil ürünleriyle oldukça dikkat çeken 9. Ekoloji İzmir Fuarı'na katılan üreticiler oldukça iddialı.

Bir ürünün organik nitelik taşıması için topraktan, son tüketiciye kadar olan süreçlerin tamamında bağımsız denetleyiciler ve sertifikasyon şirketlerinden belgelerin tam olması gerektiğini dile getiren organik üreticileri, vatandaşlara "Az olsun, öz olsun, organik olsun" çağrısı yaptı. 

Öte yandan fuar kapsamında üreticiler ve büyük mağazaların ürün alım sorumlularının bir araya gelmesi de Ekoloji İzmir Fuarı'nın ekonomik gücü olarak kendini bir kez daha gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER