Organik ürün alırken bu uyarılara dikkat edin

9. Ekoloji İzmir Fuarı'nda Vivitamin adına Ben TV mikrofonuna konuşan Yelda Akay, organik ürün alırken ambalajdaki sertifika ve logolara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Burak Cilasun / BEN Haber

Fuar İzmir'de düzenlenen Gurme İzmir kapsamında 9. Ekoloji İzmir Fuarı'na katılan firmalardan biri de Vivitamin oldu. 

"MUTLAKA ETİKETLERE DİKKAT EDİLMELİ"

Barbunyadan makarnaya, tarhanadan reçele, undan yumurtaya kadar çok geniş yelpazede organik ürünleri son tüketiciyle buluşturan firma adına konuşan Yelda Akay, "Organik gıda dediğimiz ürünler, ürünün tohumundan başlayıp, kullanılan ilaçlara kadar hepsinin organik olduğu ve kontrol altında olduğu üründür. Üretim sürecinde her aşamanın sertifikasyon şirketleri tarafından sertifikalandırılması gerekir. Bakın ürünlerin ambalajında master sertifika numarası vardır. Bu numarayı sorguladığınızda ürün satıcısının gerçekten organik satıp satmadığını öğrenebilirsiniz. Ambalajlarda mutlaka organik tarım etiketlerinin olması gerekiyor." dedi.

"MUTFAKTA KULLANDIĞIMIZ BİRÇOK ÜRÜNÜN ORGANİĞİ MEVCUT"

Akay ürün çeşitliliğini de, "Makarnalarımız çok ilgi çekiyor. Çocuklar genelde sebzeyi sevmezler ama bizim makarnalarımız sebze püreli olarak satışa sunuluyor. Böylelikle çocuklar sebzeleri tüketmiş oluyor. Bakliyat grubumuzda yeşil mercimek, kırmızı mercimek, nohut, pirinç gibi birçok ürünün organiği mevcut. Geleneksel tarhanamız, zeytin ve zeytinyağlarımız, nar ekşimiz, yulaf ezmemiz, yumurtalarımız, patlak mısırımız var. Mutfağımızda kullandığımız birçok ürünün organiği mevcut. Organik tüketmek en başta sağlık katar. Belki organik biraz daha pahalı ama sağlıklı yaşam da her bireyin hakkı. Biz de firma olarak fiyatları olabildiğince ticari kaygılardan uzak tutarak ürünleri sunmaya çalışıyoruz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER