Organ bağışının önemi etkinlikte konuşuldu

Ege Üniversitesi'nde (EÜ) düzenlenen 'Bir Organ Bağışın Bin Umut Olsun' etkinliğinde organ bağışının önemine vurgu yapıldı.

Organ bağışının önemi etkinlikte konuşuldu

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Öğrenci Hemşireler Derneği ve Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile 'Bir Organ Bağışın Bin Umut Olsun' etkinliği düzenlendi. EÜ Hemşirelik Fakültesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşmacı olarak; Öğrenci Hemşireler Derneği Genel Başkanı Cansu Çağırıcı, EÜ Cerrahi Hastalıkları ve Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkan Özbayır, Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağış Birimi'nden Araştırmacı Şaziye Uludağ, EÜ Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Öğr. Gör. Tuğba Nur Öden yer aldı. Etkinliğe EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Bilge, EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ülkü Güneş, Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Birimi çalışanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Prof. Dr. Türkan Özbayır, "Organ Bağışı Haftası nedeniyle organ bağışı yapan bireylerin sayısı her geçen gün artıyor. Farkındalıklar bizim için çok önemli, her gün onlarca binlerce insan organ nakli için sıra bekliyor, aynı zamanda onlarca insanın da kaybını yaşıyoruz. Organ bekleyen insanlarımız hastalarımız olmasın istiyorum. Ben bu organizasyonu yapan tüm meslektaşlarıma, arkadaşlarıma ve değerli katılımcılara çok teşekkür ederim" dedi.

'HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYAT DEMEK'

Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağış Birimi'nden Araştırmacı Şaziye Uludağ, organ bağışı konusunda bilinçlenmenin önemine değinerek,  "Organ Bağışı Haftası kapsamında geçen hafta güzel bağışlar aldık. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes yasal olarak organlarının tamamını ya da bir bölümünü bağışlayabilir. Yasal düzenleme olmadığı için bireyin ölümü gerçekleştikten sonra bağış için mecburen ailelerin onayı gerekiyor ve aileler bu duruma sıcak bakmıyor. Bizim amacımız ailelerde, toplumda bu konuda farkındalık yaratmak, bilinç oluşturmaktır. EÜ Tıp Fakültesi olarak son derece başarılıyız. Her bağış yeni bir hayat demektir" diye konuştu.

'HEDEFİMİZ KADAVRADAN YAPILAN BAĞIŞLARIMIZI YÜKSELTMEK'

Organ bağışı konusunda sağlık çalışanlarına çok iş düştüğünü, hasta yakınlarına organ bağışı süreciyle ilgili gerekli bilgilendirmeleri yapmaları gerektiğini vurgulayan Öğr. Gör. Tuğba Nur Öden şunları söyledi: "Hastanın beyin ölümü gerçekleştikten sonra kararı hasta yakınları veriyor. Önemli olan onlarla sağlıklı iletişim kurmak. Bu süreçte karşılıklı iletişim çok etkilidir, bunun için de eğitim çok önemlidir. Eğitim olmazsa bu konuda başarı sağlayamıyoruz. Koordinatör iletişimde başarılı değilse yüzde 60 oranında bağış oranı düşüyor. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların yüzde 25'i bağış yapıyor. Tüm bunları aşmak için yapılacak en iyi şey eğitimdir. Ege üniversitesi olarak bu konuda öncü üniversitelerden biriyiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER