Ölümcül sıcaklar geliyor

Hava sıcaklıkları arttı. Geçmiş yıllarda görülmeyen, kavurucu sıcaklar günlük hayatımızı, sağlımızı etkiliyor. Uzmanlar uyarıyor. Gelecek yıllarda sıcaklık rekor derecelere ulaşacak. Yüz binlerce kişinin hayatı tehlikede.

Ölümcül sıcaklar geliyor

Hem Türkiye’de hem dünyada, hava sıcakları her yıl biraz daha artıyor. Bu sıcak yaz günlerinde, "Hiç esmiyor, kavruluyoruz" diyorsanız, daha bir şey görmediniz.

Bilim insanları, hava sıcaklıklarına ilişkin yeni bir araştırma yaptı. Sonuçları Nature Climate Change isimli bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 21 yüzyılın sonunda dünyayı bir cehennem senaryosu bekliyor.

22 farklı iklim modeline göre yapılan araştırmaya göre, gelecek yaz aylarında sıcaklık, iklim değişikliği yüzünden daha önce hiç görülmemiş rekor derecelere ulaşacak. Sıcak rüzgarlar ölümcül olacak.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre. Sıcak çarpması, solunum sorunları, kalp krizi, astım krizi, böbrek hastalıkları herkesi etkileyecek.

Sıcak hava aynı zamanda hava kirliliğini de artacak. Susuzluk olacak.,böylece tarımsal ürünler yetişemeyecek. Bütün bunlar yetersiz beslenmeye ve açlığa yol açacak.

Dünya Sağlık Örgütü, 2030 ve 2050 arasında, Yılda 250 binden fazla insanın iklim değişikliği nedeniyle öleceği tahmininde bulunmuştu. Son çalışmalar bu verinin iyi niyetli bir tahmin olduğunu ortaya koydu.

Ancak bu felaket senaryosunun önüne geçmek hala mümkün. Paris Anlaşması'nda hedeflendiği gibi, küresel sıcaklık artışı, 2 derecenin altında tutulursa iklim değişikliğinin yıkıcı sonuçları önlenebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER