Nükleer Meslek Lisesi geliyor

Nükleer Enerji Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere,nükleer santrallerde teknik düzeyde eleman yetiştirmek amacıyla meslek liseleri kurulması planlandığını açıkladı

Nükleer Meslek Lisesi geliyor

Nükleer Enerji Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere, nükleer santrallerde mühendisler dışında teknik personele ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bu eksikliğin giderilmesi için Türkiye’de nükleer alanda teknik lise kurulmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar başlattık. Bu liseyi önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

55 REAKYÖR İNŞA EDİLİYOR  

ATOMEXPO’nun açılışında konuşan Uluslarası Nükleer Derneği Başkanı Agneta Rising, dünyada yeni 55 reaktörün inşaat aşamasında olduğunu kaydederek, Türkiye, Bangladeş, Belarus ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de kısa sürede nükleer santraller kurulacağını anlattı. Rizing, “Dünyada elektriğin yüzde 25’inin nükleer teknolojilerden üretilmesini hedefliyoruz” dedi. Fuarda Türk şirketi Elkon elektrik ROSATOM’un makine yapım bölümü Atomergomaj ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER