Normalleşiyoruz ama... İzmir'de durum ne?

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında gün gün açıklanan veriler; durum seyrinin iyiye gittiğini gösteriyor. Peki; İzmir özelinde durum ne? Detaylar haberimizde...

Normalleşiyoruz ama... İzmir'de durum ne?

BEN HABER - CANSU TEMİR AKSU

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gün gün açıklanan veriler doğrultusunda; dün 34 hasta vefat etti, 1286 hasta iyileşti. Toplam test sayısı 1 milyon 894 bin 650, vaka sayısı 159 bin 797 ve vefat sayısı 4 bin 431 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 723, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 331 ve iyileşen hasta sayısı 122 bin 793 olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu verilere ilişkin, "Veriler, riski küçültmede istikrar sağladığımızı gösteriyor. 83 milyonun başarısı devam etmeli. Daha fazla özgürlük, tedbirlere eksiksiz uyuma bağlı. Özgürlüğün istediği özveriyi gösterelim. Yeni hayat tarzımız, kontrollü sosyal hayat, hep birlikte tedbir." değerlendirmesini yaptı.

İZMİR’DE KAÇ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Salgında; İstanbul'dan sonra en fazla vaka sayısının görüldüğü ve riskli illerden biri olan İzmir’de, şu ana kadar 264 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.

İzmir'de kaç sağlıkçıya virüs bulaştı?

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanları için de çarpıcı veriler dün İzmir tabip Odası tarafından açıklandı.

Bu kapsamda; sürecin başından bu yana Kovid-19 tanısı konan sağlık çalışanlarının sayısı 501'e çıktığı, koronavirüs tanısı konan sağlık çalışanları arasında 2’si diş, 4’ü veteriner olmak üzere toplam 155 hekim bulunduğu açıklandı.

Raporda 160 hemşire/ebe/sağlık memuru, 90 personel, 17 tıbbi sekreter, 27 teknisyen, 30 memur, 6 eczacı, 2 psikolog, 5 güvenlik görevlisi, 1 şoför ve 2 mühendise de Kovid-19 tanısı konulduğu belirtildi.

EGE ÜNİVERSİTESİ’NDE DURUM NE?

Korona virüs salgını ile mücadelede İzmir'in ve Ege Bölgesi'nin en önemli tedavi ve araştırma merkezlerinden olan Ege Üniversitesi’nde; birçok birimin kapandığı öğrenilirken; yanık yoğun bakımda 14 hastanın olduğu; enfeksiyon bölümüne ise dün 3 şüpheli hasta yatışının gerçekleştiği öğrenildi.

HAZİRANDAN SONRA YENİ UYGULAMA

Edinilen bilgilere göre; Haziran ayından itibaren; hastaneye başvuran şüpheli hastalar, önce izolasyon odasına alınacağı; sonucun pozitif çıkması durumunda ise transfer edileceği öğrenildi.

MALZEMEDE SIKINTI YOK AMA…

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Salih Cenap Çevli’nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda koruyucu giysilerinin olmadığını ifade ederek isyan etmesi, akıllara malzeme yetersizliği yaşanıyor mu sorularını da getirdi.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nde; sağlık çalışanlarının malzeme eksikliği konusunda sıkıntı yaşamadığı öğrenilirken; ‘hijyen’ konusunda bazı sıkıntıların yaşandığı öğrenildi.

Birimlere artık kovid tanılı olmayan hastaların da yatışının yapıldığı, tanı konulan diğer hastalarla aynı bölümde bakıldığı ve geniş çaplı temizlik yapılmadan bu yatışın sağlandığı iddia edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER