NASA'dan dünyayı ürküten paylaşım: Çok büyük tehlikelere yol açacak

İklim değişikliği, buzulları eritmeye devam ediyor. İzlanda’da bulunan Okjökull buzulu, 2014 yılında, erimeden dolayı ‘buzul’ statüsünü kaybetmişti. Bilim insanları, Okjökull’a, ‘Geleceğe mektup’ kazınmış mezar taşını andıran bir levha ile veda etti.

NASA'dan dünyayı ürküten paylaşım: Çok büyük tehlikelere yol açacak

İklim değişikliği nedeniyle 2014 yılında, eridiği için buzul statüsünü kaybeden Okjökull buzuluna, bilim insanları  anlamlı bir yazıyla veda etti.

Yapılan levha üzerine, İngilizce ve İzlandaca olarak, “Ok, buzul statüsünü kaybeden ilk İzlanda buzulu. Önümüzdeki 200 yılda, tüm buzullarımızın aynı yolu izlemesi bekleniyor. Bu anıt ne olduğunu bildiğimizi ve ne yapılması gerektiğini bildiğimizi kabul etmektir. Yaptığımızı sadece sen biliyorsun” yazılarak gelecekteki nesillere seslenildi. 

Bilim insanları, buzulların bu hızla erimesinin gelecekte çok büyük tehlikelere yol açacağını belirtti. Buzulun NASA tarafından paylaşılan görüntüleri de küresel ısınmanın boyutlarını ortaya koydu.2100 yılına kadar, 2 milyara kadar insan ya da dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri, 2017 çalışmasına göre, yükselen okyanus seviyelerinden dolayı evlerinden iç bölgelere taşınmak zorunda kalabilir.Milyonlarca insan, özellikle Hindu Kush Himalaya bölgesinde ve And Dağları'nda içme suyu için buzullara bağımlı.Dağların yakınındaki kuru iklimlerde buzullar, yağış ve tatlı su topluyor ve daha soğuk aylarda buz olarak depolanıyor.Yaz geldiğinde, buz eriyor ve nehirlere ve akıntılara doğru akıyor, bu da içme suyu sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER