"Müjde! Çeşme'de 12 ay turizm hayali gerçek oluyor!"

Erol Yaraş yazdı...

"Müjde! Çeşme'de 12 ay turizm hayali gerçek oluyor!"

Çeşme’de 30- 40 yıldır tartışılan bir konudur “Bu şirin ilçede 12 ay turizm nasıl olabilir?” diye.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan attığı bir imza ile Çeşme’de 12 ay turizm yapılabilmesinin önünü açtı.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan attığı imza ile de benim 8 yıllık hayalimi ve emeğimi de onaylamış oldu.

Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edildi.

Bu benim tam 8 yıllık projemdi. Altta bu konu ile ilgili 23 Eylül 2016 yılında yazdığım bir yazımı nokta ve virgülüne dokunmadan tekrar okuyacaksınız.

Bu koruma alanı sayesinde artık başta Çeşmeli balıkçı olmak üzere turizmciler, otel işletmeleri, tur tekne sahipleri kısacası tüm Çeşme’de yaşayanlar, gerçekleştirilecek olta avcılığı ve balık turizmi sayesinde 12 ay çalışabilecekler.

Şimdi bu projeye en baştan beri bana inanarak destek veren, yol almamı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum.

2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki.

Sırasıyla İzmir Valileri Cahit Kıraç, Mustafa Toprak ve Erol Ayyıldız.

Bir önceki Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, 2016 yılında Tabiat Varlıkları Koruma Müdürü şimdi 9 Eylül Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Emre Dinçaslan.

Şimdi Çeşme Belediye Başkanlığına aday olan Mustafa Cenger.

Ege Üniversitesi Fen ve Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyeleri Dinçer Ayaz, Tuncer Katağan, Murat Kaya, Melih Çınar, Bilan Öztürk, Serdar Şenol, Alper Doğan, Kerem Bakır, Kerim Çiçek, Serdar Mayda, Fevzi Kırkım, Ertan Dağlı, Umut Cırık, Melodi Yenmiş,

Ve en büyük teşekkürü hak edenlerden birisi bu çevre projesinin sponsoru Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak.

2016 Yılında ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel ve yardımcısı şimdi ÇEŞTOP Başkanı Yakup Demir.

Tekrar tüm doğa ve çevre severlerin gözü aydın.

(Çalışmaların yoğunlaştığı dönemde kıymetli akademisyenlerimiz ile birlikte Mustafa Cenger'in teknesinde...)

23 Eylül 2016'da yazdığım ve süreci anlatan yazım:

HAYALİMDİ GERÇEK OLDU: ÇEŞME...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Ildır Körfezi’ni Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edeceğiz müjdesine Posta Gazetesi’nden Bülent Zarif başka bir açıdan yaklaştı ve çok mutlu olduğum bir başlık attı: “Balık Sevdası Proje Doğurdu”

Evet, Ildır Körfezi çok yakında Bakanlar Kurulu Kararı ile “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilecek.

Hiç tevazu göstermeyeceğim proje yüzde yüz bana ait. Fakat tek başıma mı gerçekleştirdim tabii ki böyle bir şey imkansız. Katkısı olan ve emeği geçen herkese baştan teşekkür ediyorum.

Gelin size bu güzel projenin geçmişini ve nasıl oluştuğunu anlatayım.

Benim balık hikayelerim arkadaşlar arasında meşhurdur. Oltayla balık yakalasam da, yakalamasam da başta Hamdi Türkmen ve Osman Gencer olmak üzere Bülent Zarif ile beni daima gırgıra alırlar.

5 yıl önce Eylül ayının son günlerinde gazeteci dostlarım ve eşleri ile birlikte Eşek Adası’ndan dönerken konu yine benim balıkçılığıma getirilip şakalaşmalar başladı. 

Tekneyi durdurduk ve arkadaşlara “sayın bakalım kaç tane tekne şu anda av yapıyor?” dedim. Gözümün gördüğü alanda tam 13 tekne Ildır Körfezi’nin dibini tarıyordu.

‘’İşte böyle katliam gibi av yapılırsa bir süre sonra çocuklarımız, torunlarımız başta mercan olmak üzere birçok balık çeşidini ancak fotoğraflarda görür’’dedim.

O gün karar verdim. Bu alan mutlaka korunmalı ve balıkların üreme bölgesi olmalıydı.

Projeyi oluşturdum. Dönemin İzmir Valisi Cahit Kıraç konuya ilgi gösterdi ve hemen yapalım dedi.

Ama tam bu konular konuşulup nasıl bir yol izleneceği kararlaştırılırken Sayın Kıraç Diyarbakır’a tayin edildi.

Yerine Sayın Mustafa Toprak geldi. Göreve başladıktan kısa bir süre sonra ben yine aynı dosya ile Sayın Toprak’a gittim, projenin Çeşme turizmine ve çevreye ne kadar faydası olacağını anlattım. Hemen telefonu kaldırıp Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Selahattin Varan’a gerekli talimatları verdi. 

Biz hemen Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Selahattin Varan ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürü Sayın Yunus Emre Dinçaslan ile kolları sıvadık.

Bu proje için her şeyden önemlisi bilimsel raporların hazırlanmasıydı. Ege Üniversitesi Fen ve Su Ürünleri Fakülteleri’nden yaklaşık 20 öğretim görevlisiyle alan çalışmaları yapılarak tam 134 sayfalık bilimsel rapor hazırlandı.

Projeler tamamlanmak üzereyken Sayın Toprak’ın tayini çıktı yerine Sayın Erol Ayyıldız İzmir Valisi oldu. Bu arada bizim proje de her anlamda son şeklini almıştı.

Bir süre önce Ankara’da, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri Bakan Özhaseki’ye brif verirken  bizim proje de gündeme gelir. Çok beğenilen projeyi Bakan ilk İzmir ziyaretinde yerinde görmek istediğini belirtir. 

İşte geçen perşembe günü Dalyan’dan denize açılarak yerinde inceleme yapan Sayın Özhaseki koruma projesi için hemen Bakanlar Kurulu’na sunacağı müjdesini verdi. Mutlu sona yaklaşmıştık.

Proje yalnız balıkları kurtarmayacak. Çeşme turizminin 12 ay yaşaması için büyük bir can suyu olacak. İki buçuk aylık sezon 12 aya çıkacak. Başta yerel balıkçılar olmak üzere esnafın birçok kesimine büyük bir gelir kapısı açacak. 

Bildiğiniz gibi amatör olta balıkçılığı dünyada çok önemli bir potansiyele sahiptir, yeter ki balık rahatça üresin, avlanma denetimli yapılsın.

Bunun yanı sıra sualtı turizminin de bu şirin ilçede gelişebilmesi için temalı resifler batırılarak Çeşme deniz sporlarının her türünün yapıldığı dünyanın sayılı merkezlerinden biri haline gelecek.

Bu konuyu açtığım ilk günden itibaren ben bu işin ana sponsoruyum diyen Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’a, emeği geçen tüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışanlarına, Ege Üniversitesi Fen ve Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlilerine çok teşekkür ediyorum.

Yalnız şunun iyi bilinmesi lazım ki; Bu iş yeni başladı. Şimdi Çeşme ve İzmir’deki konu ile ilgili sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri bir araya gelerek bu koruma kararının nasıl uygulanacağını, en iyi yöntemin ne olabileceğini hep birlikte tespit etmelidirler.

Son cümlem; 5 yıl önce böyle bir çevre projesi hayalimdi artık gerçek oluyor. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 14:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Durmuş Odabaşı
Durmuş Odabaşı - 1 hafta Önce

İlkleri ve düşünülmüş projeleri severim... Kutlarım sevgili Erol Yaraş...

banner47