Milyarlık askeri araziler ne olacak?

İzmir'de metropol sınırları içinde kalan askeri arazilerin taşınması gündemde. Devasa yüzölçüm ve değerleriyle dikkat çeken bu tesisler için kent dinamiklerinin ortak fikriyse kamusal kullanımdan yana.

Milyarlık askeri araziler ne olacak?

Burak Cilasun / BEN Haber

15 Temmuz'daki hain darbe girişimin ardından kent merkezlerindeki askeri tesisleri şehir dışına çıkarmak adına yapılan çalışmalar sürerken, konunun en yakından takip edildiği illerden biri de İzmir. Yüzölçümleri ve konumlarıyla değeri milyarlarca lira olan İzmir'in merkezi bölgelerindeki askeri tesislerin olası bir şekilde şehir dışına taşınmaları durumunda boşta kalacak arazilerin akıbeti şimdiden merak konusu. Kentin dinamiklerinin ortak fikriyse bu alanların kamusal bir şekilde değerlendirerek ortak kullanıma sunulması yönünde.

"KENTTE NEFES ALACAK YER KALMADI"

Konuyu geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ben HABER'e yaptığı açıklamasındaysa şunu söyledi:

“TMMOB dışında çok duyarlı olan bir kesim yok. Onların dışında örneğin çevre aktivistleri duyarlı bir tavır sergiledi. Bir de yerel yönetimlerin benzer talepleri var. Yani Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, kendi sınırları içinde yer alan askeri alanların bilhassa rekreasyon alanı, yeşil alan ve park olarak halkın hizmetine sunulması taraftarı. Kentte nefes alacak yer kalmadı.Askeri alanların boşaltılmasıyla kentin nefes alacağı, karbon salımı olmayan, insanların sosyalleşip spor yapabileceği yeşil alanlara ihtiyaç var. Mevcut iktidarın 2002'den beri icraatlarına bakınca İstanbul ve Ankara gibi tamamen kamu alanlarının ranta açıldığı örnekler var. Mavişehir'deki spor alanını düşünün ki TOKİ sattı. Halka ait spor alanını sattılar. Rant paylaşma anlayışları var ve bu anlayışın İzmir'e gelmesini istemiyoruz. Eğer iktidar kanadı istişare ve uzlaşıyla hareket ederse kentimize faydalı işler yapılacağını düşünüyorum.” 

"YILDIRIM, KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMALI"

“İktidar kanadından milletvekili arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde  Bornova'daki topçu tugayının TOKİ'ye verilip konut yapılmasıyla ilgili planları olduğunu söylemişlerdi. Binali Bey'in Ulaştırma Bakanı söylediği sözse bu alanların yeşil alan olarak değerlendirileceği yönündeydi. TBMM Başkanı olarak da konunun takipçisi olmasını bekliyoruz.”


"TURİZM VE KAMU YARARI GÖZETİLMELİ"

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede kamu yararı ve turizm vurgusu yaptı. 

Güleroğlu, "İzmir'deki arazi sorununu aslında sadece askeri tesislerden ibaret görmemeliyiz. Askeri tesislerin taşınıp taşınmamasından önce İnciraltı gibi bekleyen ve kanayan çok önemli bir yaramız var.  Bu bölgede, maddi sıkışıklığa girip, çok kıymetli olan arazisini komik rakamlara satmak zorunda kalan insanlar var. İnciraltı'nın yüzlerce hatta binlerce mağduru var. Bir an önce bu sorunun çözülmesi ve bu sıkıntının ortadan kaldırılması lazım. Buranın ortadan kalkması lazım. Askeri bölgelere gelince, elbette taşınma işleminin gerçekleşmesi durumunda bu arazilerin bir kullanımı olacaktır. Kentte kimi denize sıfır, kimi mali açıdan çok değerli olan bu araziler başta sağlık turizmi olmak üzere turizm açısından değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Bununla birlikte gönlümüzden geçenin böylesi arazilerin kamusal olarak ortak çıkarlar ve kullanımlar üzerine değerlenidirilmesinden yana olduğunu söylemek isterim. Önemli olan bu arazilerin İzmir'in ekonomik ve sosyal yönden refahına yönelik en uygun şekilde kullanılmasıdır." dedi.

"ASKERİ ALANLAR KENTİN AKCİĞERİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ"

İzmir'de askeri arazilerin kent dışına taşınma olasılığını değerlendiren isimlerden biri de İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli oldu. Kestelli'nin konuya ilişkin tavrıysa oldukça netti. 

Kestelli, "İzmir’in mimari genleşmesi konusunda başından beri tavrımız net. Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için İstanbul’un yanına en az üç yeni cazibe merkezi eklemesi lazım. Bu anlamda ilk seçenek elbette İzmir. Ama İzmir’i büyütürken bugün inşaat obezitesi nedeniyle nefes alamayan İstanbul’un düştüğü hatalara düşülmemesi lazım. İzmir’in planlı programlı, kontrolsüz göçe yol açmayacak, kenti boğmayacak bir büyümeye ihtiyacı var. Askeri alanlar bu anlamda kentin akciğeri olarak değerlendirilmeli." ifadelerini kullandı.

"BURALARI ÇEKİRGE SÜRÜLERİNDEN KORUMAK LAZIM"

Geçmiş dönem EBSO başkanlarından olan ve TARKEM yönetiminde 'görevli üye' unvanıyla yer alan Uğur Yüce, "Askeri arazilerin taşınması durumunda buraları çekirge sürülerinden korumak lazım" dedi.

Askeri arazilerin kent dışına çıkarılmasına yönelik bir iradeyi fevkalade isabetli buluyorum. Keşke 15 Temmuz gibi böylesine bir musibet neticesinde olmasaydı. Bu tür tesislerin artık kent sınırları içinde kalması son derece yanlış ve sakıncalı. Bunun mücadelesini 20 yıl boyunca Konak Pier'de yaşadık. Tabii bir de askeri bölgelerin varlığıyla korunan yerler var. Örneğin Karşıyaka'da Turan sırtları, askeriye sayesinde gecekondulaşmadan kurtuldu. Narlıdere'nin yeşil kalmasında ordunun çalışması inkar edilemez. Askerler bu arazileri boşalttığında buraları çekirge sürülerinden korumak ve kente kazandırmak lazım. Kent estetiği olarak bakıldığında örneğin Turan ve üstü bir kent parkı olarak değerlendirilebilir. Yine bugün generallere tahsis edilmiş durumda olan Kordon'daki eski NATO binası, halkın rahatlıkla istifadesine sunulabilen bir niteliğe kavuşmalı. Kent yararı ve estetiği birinci planda tutularak buraların kamusal alanlar olarak kalması gerektiğini düşünüyorum. Kentler fevkalade betonlaşmış durumda. İzmir de bundan nasibini almış bir kent. Boşalacak yerler mutlaka kentin ve kentlinin nefes alacağı, ortak kullanabileceği şekilde düzenlenmeli.

İZMİR'İN MERKEZİNDE HANGİ ASKERİ TESİSLER VAR?

Bayraklı: Ege Deniz Bölge Komutanlığı
Bornova: 57. Topçu Tugayı
Buca: NATO Müttefik Kara Ordusu Komutanlığı
Çiğli: 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı
Gaziemir: Hava Teknik Okullar Komutanlığı, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı, Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı
Güzelbahçe: Maltepe Askeri Lisesi
Karabağlar: Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı
Karşıyaka: İzmir Tersane Komutanlığı
Narlıdere: Ege Ordu Komutanlığı, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı,

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER