Makasların efendileri yetişiyor

Artistik Kuaförler Kulübü Derneği, kuaförlük mesleğinde yeni yetişen gençleri donanımlı hale getirmek ve eksikleri tamamlamak için temel saç kesimi eğitimi düzenledi

Makasların efendileri yetişiyor

Dernek Başkanı Murat Ak "Yeni yetişecek neslin daha donanımlı ve vizyoner olması için bu tür etkinliklerimiz devam edecek. İlk eğitimimiz kesim ile ilgili. Eğitimi 10 yıllık tecrübesiyle Tony&Guy Akademiden Macit Gökay veriyor" dedi. Eğitime dernek üyesi kuaför salonlarında çalışan 16 kuaför katıldı. Uzun, katlı, kısa saç kesimlerinde temel modellerin ele alındığı kursta Ton&Guy Saç Kesim Eğitmeni Gökay Macit kursiyerlere püf noktalarını anlattı.

Saç kesiminde belirli temel konuların öğrenilmesi ve profesyonel hayatta uygulanarak gelişmesi ardından, kuaförlerin kendi tarzlarını yaratıp yoğunlaşabileceğini söyleyen Macit, "Yolda ister istemez hatalı kesimler, renklendirmeler yüze uymayan tarzları görebiliyoruz. Bu konuda her kuaförün kendi tarzı var. Bana doğru gelenler diğerlerine doğru gelmeyebilir. Önemli olan temel tekniklerin doğru uygulanması daha sonra hepsi yerleşecektir" dedi.Saç trendleri konusunda ülkemizin kendine ait bir tarzı olduğunu ifade eden Macit kuaförlerin kendilerine getirilen kataloglardaki modelleri birebir Türkiye'de saçlara uygulamasında farklı sonuçlar ortaya çıkabileceğini söyledi. Avrupa'da uygulanan modellerin uyarlamalarının Türkiye'de kullanılabileceğini belirten Macit "Her saç farklı tepki verir. Avrupa'da uygulanan modelleri bire bir getirip burada teknik olarak uygulayabilirsiniz. Ancak kültürel yapımız ve yaşam tarzımız bu modellere uygun olmayabilir. Bu nedenle kuaför arkadaşlarımız müşterilerinin taleplerini sonuna kadar dinleyip, oluşacak sonuçla ilgili kendilerine ayrıntılı bilgi vermeli ve isteklerinin olabilirliğini kendileri de sorgulamalı. Sadece moda olduğu için bazı saç modellerini uyguladığınızda müşteriler bu durumdan memnun kalmayabiliyor. Hareketli bir uzun saç kestiğinizde onu toplayabiliyor. Klasik bir tabir var moda insanın kendine yakıştırdığıdır. Biz size yakışması olası modelleri önerebilir ve uygulayabiliriz" diye konuştu.

"NAVİGASYONU BİZ VERİYORUZ"
Eğitimi alan kuaförlerin kendilerini geliştirmeleri için pratiğe önem vermeleri gerektiğini vurgulayan Macit "Ezbere saç kesimini bırakacaklar. Biz onlara saçlardaki navigasyonu veriyoruz. Ayrımlar, açılar, makas vurma tekniklerini anlatıyoruz. Dikkat etmeleri gereken şeyleri anlatıyoruz. Burada aldıkları eğitimi ne kadar pratikte uygularlarsa o kadar başarılı olurlar. Yapmaları gereken tek şey, her zaman yaptıkları işi toparlayıp bir sisteme sokmak" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER