"Liste çıkaramayacağını anlayınca, istifa etti"

İzmir Ticaret Odası’nın 26 yıllık Oda Başkanı Ekrem Demirtaş, seçimlere 12 saatten az bir süre kala tüm görevlerinden istifa etmişti. Meclis üyeleri, Demirtaş’ın istifasını değerlendirdi.

İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO), 9 Nisan’da gerçekleşen komite seçimleriyle oluşan meclis üyeleri, Oda’nın yeni başkanını seçmek için bu sabah sandık başına gitti. 
Mahmut Özgener ve Ekrem Demirtaş arasında rekabete sahne olması beklenen seçimlerde, dün akşam saatlerinde flaş bir gelişme yaşanmıştı. 26 yıllık Oda başkanı Demirtaş, seçimlere 12 saatten az bir süre kala tüm görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı. Herhangi bir adayın çıkmadığı Oda seçimlerinde, Mahmut Özgener seçime tek listeyle girdi. 


İZTO meclis üyeleri, Ekrem Demirtaş’ın istifasını değerlendirdi: 


Bilal Doğan: Mahmut Özgener’in kazanacağı kesindi, hemen hemen bütün komitelerde seçimi alacak çoğunluğu sağlamıştı. Ekrem Demirtaş da bunu gördü, liste çıkaramayacağını anlayınca istifa etti. 

Necip Nasır: Değişim talebi sandığa yansıdı. Sandığa yansıyan bu değişim talebini, meclis üyeleri Ekrem Demirtaş’a anlatmış olacak ki; istifa etti. Seçilemeyeceğini anladı. 


Jak Eskinazi: İstifa için geç kalınmıştı. Ekrem Bey seçimden hemen sonra bu açıklamayı yapsaydı; hiç olmazsa kendisini buradan başka türlü uğurlardık. Bu kadar zorlamaması gerekiyordu. Sonuç 9 Nisan’da aslında ortadaydı.


Cemal Elmasoğlu: Mahmut Özgener’in ilk talimatı; ‘Siyasi görüşümüzü kapının dışında bırakacağızdı’ İzmir Ticaret Odası, siyasetin herhangi bir parçası olamaz. Oda’nyı tüm kadroları, meclis üyeleri, hatta tüm üyelerimizle birlikte yöneteceğiz. İşimiz aslında şimdi başlıyor.


Akın Kazançoğlu: Ekrem Demirtaş’ın son gün ayrılması, ekip arkadaşları için üzücü bir olay. Keşke daha önce bu kararı alsaydı daha iyi olurdu. Bekleniyordu, sürpriz olmadı.


Mustafa İduğ: Ekrem Bey bu kararı daha önce vermeliydi. İstifa açıklaması ben de sürpriz yaratmadı. Pazartesi günü çıkan sonuçları gördükten sonra zaten böyle olacaktı. 


Selami Özpoyraz: Yeni listeye baktığınız zaman, İzmir’in iş dünyasında tüm sektörlerde iş yapan insanları göreceksiniz. Tüm sektörlere mutlaka dinamizm gelecek.


Adil Özyiğit: Ekrem Demirtaş’ın istifası bekleniyordu. Pazartesi günü seçilen meclis üyelerinin kim olduğunu biliyorduk. Yaklaşık 140 üye Mahmut Özgener’e destek veriyordu. Bugün Ekrem Bey buraya gelseydi, 10-15 oy çıkardı. Burada siyaset üstü bir aday bekleniyordu. O da Mahmut Özgener’di. 


Emre Kızılgüneşler: En başından beri değişimi istiyorduk. Artık tek taraf var; o da İzmir için çalışacak taraf.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 20:36
YORUM EKLE

banner47