"Kutluyorum, kutlayın, kutlayanları alkışlayın!"

Hamdi Türkmen yazdı...

"Kutluyorum, kutlayın, kutlayanları alkışlayın!"

Cumhuriyet, Montesquieu'nün deyişiyle "erdemli insanların rejimidir."

Ve Cumhuriyet aşıkları bugün ellerinde fenerle, Cumhuriyet'i yeniden şahlandırmak için erdemi arıyor.

Çünkü Robespierre'in deyişiyle;

"Tüm günahlar onlar adına savaşıyor; Cumhuriyet'in ise sadece erdemleri var. Erdemler, yalındır, alçak gönüllüdür, fakirdir, çoğu zaman cahildir, bazen kasabadır; yoksullara özgüdür ve halkın mirasıdır.

Kötülükler ise, hazinelerle çevrilmiş, zevkin tüm ihtişamını ve hainliğin çekiciliğini kuşanmış, suç için kullanılan her türlü tehlikeli yetenekle takviye edilmişlerdir."

***

Şahsen ben; 4 yaşındaki kızım Derin ve eşim Meltem ile gün boyu elimizde Türk Bayrakları ile Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na bakan evimizin balkonundan gelen-geçeni bayraklarımızı sallayarak selamlıyoruz.

Çünkü,  bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük milli bayramı ve kuruluş senedi olan Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95. Yılıdır.

Her şeye rağmen saygı ve heyecanla kutluyorum.

Ey millet!...

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun ve Cumhuriyet ilkelerimiz ilelebet devam etsin dileklerimi sunarken, cumhuriyet döneminin ilk ürünlerinden olan ve ilkokuldan bu yana onurla ve de heyecanla yinelediğimiz 'Andımızı' bugün de sizlerle bir kez daha paylaşmakta yarar gördüğümü özellikle vurgulamak istiyorum.

***

Türküm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak,

büyüklerimi  saymak,

yurdumu,  milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

EY BÜYÜK ATATÜRK!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe

durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

***

Bu özel gün vesilesi ile bize cumhuriyetle yönetilen bu güzel vatanı armağan eden Ulu Önder ve silah arkadaşlarına en içten rahmet dileklerimi ve saygılarımı sunuyorum. 

Aziz ruhları şad olsun.   

*Keza, Andımız adı ile bildiğimiz bu özel metni hazırlayarak bizleri onurlandıran ve gururlandıran, dönemin Milli Eğitim Bakanı merhum Reşit Galip Bey'i rahmetle anıyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER