KPSS önlisans 2018 | ÖSYM soruları ve cevapları ne zaman açıklayacak

ÖSYM'nin 'döküman' sayfasında 4 Kasım'da yapılan KPSS önlisans soruları ve cevapları kurum tarafında ne zaman açıklanacak?

KPSS önlisans 2018 | ÖSYM soruları ve cevapları ne zaman açıklayacak

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 4 Kasım'da Kamu Personeli Seçme Sınavı önlisans sınavlarını gerçekleştirdi. Sınav, saat 10:15'te başladı. Devlet memurluğu olmak isteyenler 130 soruya, 120 dakikada cevap aradı.

ÖSYM 15 dakika uygulaması KPSS önlisans sınavında da geçerli olurken, birçok kişi 15 dakika uygulamasından ötürü sınava giremedi.

Sınav soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM tarafından sınav soruları ve cevapları, Çarşamba gününe kadar ÖSYM döküman sayfasında açıklanması bekleniliyor. Kurum tarafından sınav sorularının sadece yüzde 10'u (12 soru) paylaşılacak. Sorular, ÖSYM'nin resmi web sitesinde açıklanacak

Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kamuda memur olmak isteyenler için girilen sınava dair sonuçlar, 29 Kasım 2018 tarihinde açıklanacak. ÖSYM sınav takvimi içerisinde tarih yayınlandı, sınav sonuçlarının saat kaçta yayınlanacağı hakkında açıklama yapılmadı. Sınav sonuçları saat 17:00'den sonra açıklanması bekleniliyor.

KPSS önlisans sınavı değerlendirme nasıl olacak?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir. 

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Adayların ASP’leri kullanılarak, lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER