KOSBİ Yönetimi'ne girme kapıları CHP'ye nasıl kapandı?

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ne Kemalpaşa Belediyesi'nin OSB'deki hissesinden dolayı göndereceği bir yönetim kurulu, bir de müteşebbis heyet üyesinin ilçede seçimi kazanan CHP'den olmaması parti kulislerinde tepkiye yol açtı.

KOSBİ Yönetimi'ne girme kapıları CHP'ye nasıl kapandı?

Burak Cilasun / Ben TV Kemalpaşa'da 31 Mart sonrası başlayan yeni dönem henüz başlamışken ilçede KOSBİ (Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi) gerilimi patlak verdi.

KOSBİ'de yüzde 12 oranında hissesi bulunan ve bu nedenle KOSBİ'nin yönetimine biri asil, diğeri yedek olmak üzere iki isim ve yine biri asil, diğeri yedek olmak üzere iki isim de müteşebbis heyete üye gönderme hakkı bulunan Kemalpaşa Belediyesi'nin göndereceği iki isimden birinin bile CHP'li olmaması partililerin tepkisine yol açtı.

KARAKAYALI İLK OLARAK YETKİSİNİ KULLANMAK İSTEDİ AMA...

Edinilen bilgilere göre Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Belediye Meclisi ve Belediye Encümeni görev ve yetkilerinde organize sanayi bölgesi müteşebbis heyetine üye seçimi ile ilgili madde bulunmamasından dolayı belediye başkanının görev ve yetkilerinde 38. maddenin p fıkrasındaki "Kanunla belediyeye verilen ve belediye meclisi veya belediye encümeni kararını gerektirmeyen görevleri yapmak ve yetkileri kullanmak" ifadesine dayanarak, KOSBİ'ye gönderilecek isimleri, başkanlık unvanıyla bizzat atamak istedi ve buna ilişkin KOSBİ'ye yazı gönderdi. Ancak ne olduysa bu yazıdan sonra oldu.

"SİZİ DESTEKLEYECEĞİZ" İDDİASI...

İddialara göre bu yazı sonrasında KOSBİ'ye gönderilecek isimlerin, AK Parti ve MHP'li belediye meclis üyelerinin çoğunlukta olduğu Kemalpaşa Belediye Meclisi'nde seçilmesi için Başkan Karakayalı'ya farklı noktalardan talepler iletildi. Fakat Karakayalı kabul etmek istemedi. Daha sonra ilçedeki bazı MHP'li belediye meclis üyelerinin Karakayalı'ya "Sizi destekleyeceğiz" dediği iddia edildi.

CHP'YE SOĞUK DUŞ

Bunun üzerine KOSBİ'ye gönderilecek isimlerin Kemalpaşa Belediye Meclisi'ne getirilmesine karar verildi. Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı'nın, Muharrem Bayraktar ile birlikte CHP adına bizzat girdiği yarışa AK Parti ve MHP adınaysa Metin Yaşar ile Canip Han katıldı. Gerçekleştirilen seçimin sonucu ise CHP kanadında soğuk duş etkisi yarattı. Kemalpaşa Belediyesi adına KOSBİ'ye asil olarak yönetim kurulu üyesi ve müteşebbis heyet üyesi olarak gidecek iki isim Metin Yaşar ve Canip Han oldu.

KARAKAYALI, YETKİSİNİ NEDEN KULLANMADI?

Sonucun bu şekilde olmasıysa CHP'liler arasında farklı yorumlara yol açtı. Kimi partililer Başkan Karakayalı'nın bizzat yetkisini kullanarak üyeliklerin belirlenmesinde meclise hiç gitmemesi gerektiğini, bunun bir hata olduğunu savundu. Kulislerde bazı kaynaklar Başkan Karakayalı'nın kandırıldığını iddia ederken, farklı kaynaklar ise Karakayalı'nın meclis çoğunluğunun AK Parti ve MHP'de olduğunu bilerek böyle bir seçime girmesinin arkasında farklı bir anlaşma olabileceği iddiasını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER