Koronavirüs tedavisinde kullanılan "Hidroksiklorokin tehlikeli mi?"

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedavisinde kullanılan ve en etkili ilaç olan "Hidroksiklorokin tehlikeli mi?" sorusu kafaları karıştırdı

Koronavirüs tedavisinde kullanılan "Hidroksiklorokin tehlikeli mi?"

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında bu soruya yanıt verdi ve Hidroksiklorokinin tehlikeli olup olmadığını yazdı.

İşte Osman Müftüoğlu'nun yazısı;

Hidroksiklorokin tehlikeli mi?

Geçtiğimiz haftayı “Hidroksiklorokin kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı?”, “Bu ilaç düşünüldüğünden daha mı toksik?” sorularına yanıt arayarak geçirdik.

Nedeni, ünlü tıp dergisi The Lancet’te yayımlanan bir çalışma idi. Bu tartışmalar sürerken, iki gün evvel El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele de tartışmaya katıldı ve “Hidroksiklorokini ben de koruyucu amaçla kullanıyorum” dedi. El Salvador Başkanı Bukele, ayrıca aynı ilacı Trump dahil pek çok liderin de ‘koruyucu amaçla’ kullandığını ileri sürdü.

Peki kim haklı? Bu ilaç gerçekten ağır toksik etkileri nedeniyle COVID-19 tedavi protokollerinden çıkarılmalı mı? Yoksa yıllardır zaten bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde de kullanılan Hidroksiklorokin’e güvenmeye devam edelim mi?

Bu önemli soruların yanıtını aşağıdaki kutuda bulacaksınız...

Yazının tamamını okumak için tıklayınız...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER