Kocaoğlu'nun 'değişim' mesajı parti kulislerini hareketlendirdi

CHP 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri'nin hemen ardından genel başkan değişimi isteyen muhalif partililerin olağanüstü kurultay talebiyle başlattığı noter onaylı imza toplama çalışması İzmir’de hafta ortasında start alacak

Kocaoğlu'nun 'değişim' mesajı parti kulislerini hareketlendirdi

24 Haziran sonrası ‘değişim’ mesajlı ‘olağanüstü kurultay’ çağrısı gündeme oturan ancak il örgütünden destek alamayan Kocaoğlu’nun yakın çevresine “Genel Başkanı değil, MYK’yı işaret ettim” dediği iddiası parti kulislerinde konuşuluyor.

24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27.Dönem Milletvekilliği seçimleri sonrası en büyük hareketlilik Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) cephesinde yaşandı. 

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin partisinden 8 puan fazla oy alması 'genel başkan' tartışmalarını beraberinde getirdi. 

Süreçte Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı rakip olmayacağını ve olağanüstü kurultay için çağrı yapmayacağını açıklayan İnce'nin CHP Genel Başkanı ile birlikte yediği aile yemeği sonrası kendisine yaptığı 'Ben genel başkan olayım, sen de onursal başkan ol' teklifini kamuoyuyla paylaşması ve akabinde örgütü işaret etmesi tartışmaları alevlendirdi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun kurultay delegeleriyle yaptığı telefon mesaisinin ardından 'acil değişim' vurgulu mesajı da partideki kurultay tartışmalarının merkezine İzmir'i oturtmuştu.

O MESAJLA GÜNDEME DAMGA VURMUŞTU! 

Kocaoğlu değişim talebini, “24 Haziran seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi'nde acil bir değişimi zorunlu hale getirmiştir. Kamuoyu ve parti tabanının talebi de bu doğrultudadır. Söz konusu değişimin Sayın Genel Başkanımızın öncülüğünde gerçekleşmesi, partimize büyük güç katacaktır” ifadeleriyle kamuoyuna duyurmuştu.

ÖRGÜT VETO ETTİ! 

Kocaoğlu’nun çıkışı, İzmir Örgütü’nde özellikle vekiller ve ilçe başkanları bazında ‘veto’ yemiş, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin dışında hiçbir belediye başkanı da Kocaoğlu’na destek olmamıştı.

“Partide Genel Başkan sorunu yok” mesajı veren ve parti içi meseleleri basında tartışılmasını istemeyen İl Başkanı Deniz Yücel’in “Aslında Aziz Bey de olağanüstü kurultay istemiyor” açıklaması süreçte kafaları karıştıran bir diğer mesaj oldu. 

İl Eski Başkanı Asuman Ali Güven ve Bornova İlçe Eski Başkanı Nevzat Kavalar’ın startını vermeye hazırlandığı imza hareketinde tavrı merakla beklenen Kocaoğlu için parti kulislerinde flaş bir iddia gündeme geldi.

MYK'DAKİ O İSİMLERİ Mİ İŞARET ETTİ? 

Kocaoğlu’nun yakın çevresiyle yaptığı görüşmelerde “Ben Genel Başkanı işaret etmedim. O’nun öncülüğünde MYK’da değişikliği işaret ettim” dediği ve 3 Genel Başkan Yardımcısını hedef gösterdiği öne sürüldü.

Kocaoğlu’nun ‘değişim’ beklentisi içinde olduğu Genel Başkan Yardımcılarının İzmir’den vekil seçildiğinden bu yana yıldızının bir türlü barışmadığı Tuncay Özkan'ın yanı sıra Bülent Tezcan ve Seyit Torun olduğu belirtildi.

GERİ ADIM MI ATIYOR? 

Kocaoğlu’na muhalif isimler ise gündeme gelen iddia için “Kocaoğlu istediği desteği bulamadığı için geri adım atıyor” şeklinde yorumluyor.

İMZA HAREKETİNDE RÖTAR! 

Öte yandan CHP İl Eski Başkanı Güven ve Bornova İlçe Eski Başkanı Kavalar'ın startını vermeye hazırlandığı imza hareketinde rötar yaşandı. Hafta başında düğmeye basmaya hazırlanan muhaliflerin kampanyayı ön hazırlıkların sarkması nedeniyle Çarşamba ya da Perşembe günü başlatması bekleniyor. 

Muhalif cephede 52 kurultay delegesi bulunan İzmir'de 30-35 imzayı bulmak.

(gerçekizmir)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER