"Kocaoğlu ile mucize"

Hamdi Türkmen yazdı: 1990-2003 dönemini kapsayan 14 yılda, Türkiye’de tarım sadece binde 9 düzeyinde büyüdü. İzmir tarımı, Kocaoğlu'nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı 2004-2017 döneminde ise yüzde 7.5'lik büyüme oranı ile rekor kırdı…

"Kocaoğlu ile mucize"

Bunun adı ciddi bir mucize ve büyümedir...
İnanılması güç ama gerçek.
Adı da ‘İzmir Mucizesi’…
İzmir tarımı, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'yla büyük bir mucizeye adım attı.
Öyle bir mucize ki; inanmak neredeyse olanaksız gibi görülüyor ama rakamlar; İzmir tarımındaki büyümeyi, gelişmeyi doğruluyor.
1990-2003 dönemini kapsayan 14 yılda, Türkiye’de tarım sadece binde 9 düzeyinde büyümüş.
İzmir tarımı, Kocaoğlu'nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı 2004-2017 döneminde ise yüzde 7.5'luk büyüme oranını yakalamış durumda.
Örneğin; Prof. Dr. Yaşar Uysal'ın araştırması, Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen İzmir tarımının Türkiye ortalamasından 2.4 kat daha fazla büyüdüğü gerçeğini ortaya koydu.
***
Türkiye’de tarım sektörü gerilerken; mercimeğinden tut, tereyağına, buğdaydan tüm hububat ve ete kadar binlerce tarım ürünlerindeki eksikliğini ithalatla kapatan bir ülke haline dönüşürken; İzmir tarımda uçuyor. 
Yakın zamanda da Kocaoğlu’nun girişimleri ve attığı doğru adamlarla, İzmir olarak neredeyse kendi kendimize yeten bir kent haline geleceğiz…
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal'ın imzasını taşıyan son rapora göre, tarım sektöründeki büyümede İzmir'in lider rolü her yıl daha da pekişiyor.
Bu verilerle İzmir'de tarım sektörünü, "Aziz Kocaoğlu'ndan önce" ve "Aziz Kocaoğlu dönemi" olmak üzere birbirinden farklı iki dönem olarak değerlendirmek lazım.
***

Mucizenin adı: Türkiye ortalamasından 2.4 kat fazla büyüme…
Prof. Uysal'ın hazırladığı, "İzmir Tarımında Büyümenin Analizi" başlıklı araştırmanın dayandığı veriler; İzmir tarımındaki büyümenin son 14 yılda ortalama olarak yüzde 7.5 düzeyine ulaştığını gösteriyor. Yani İzmir tarımı, Türkiye ortalamasından 2.4 kat daha fazla büyüdü.

***

Kocaoğlu'ndan önce ve sonra…
Tarım sektöründeki dönemsel gelişmelerin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve TUİK verileri çerçevesinde incelendiği rapora göre; İzmir tarımında üretim artışı 1990-2003 dönemini kapsayan 14 yılda sadece binde 9 düzeyindeydi.
Bu oran 2004-2017 döneminde yüzde 7.5’e yükseldi.
Bu veri artışının oldukça çarpıcı bir yükselişe işaret ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Uysal, "Aynı dönemde Türkiye genelinde tarım sektörünün sadece yüzde 3.1 oranında büyüdüğü dikkate alındığında, İzmir’in 2004-2017 döneminde adeta bir mucizeye imza attığını söylemek yanlış olmayacaktır" görüşünü dile getirdi.

***

İzmir, hayvancılık politikalarına ilham verecek
"İzmir Tarımında Büyümenin Analizi" başlıklı raporda, hayvansal ürünler alanında kentte yaşanan gelişmelerin tüm Türkiye’nin dikkatini çektiği vurgulanırken, bu alandaki artışın; 1990-2003 döneminde yüzde 1.3, 2004-2017 döneminde ise yüzde 10.7 oranında gerçekleştiği tespitine yer verildi.

***

İzmir'den büyük atak, raporlara da yansıdı.
Raporda yer verilen tablolar, 1990’lı yıllarda Türkiye’nin gerisinde olan İzmir tarımındaki büyüme trendinin 2000’li yıllarda hızla arttığını ve öne geçtiğini gösteriyor. Yani İzmir tarımının performansının 2000’li yıllarda iyileşme yönünde farklılaştığını ortaya koyuyor.

***
 
İşin sırrı…
Bu başarının arka planında; yerelden kalkınmaya olan inançla birlikte, doğru yerde, doğru çiftçileri, doğru yöntemle ve çiftçi örgütleri aracılığıyla desteklemenin bulunduğunu söyleyen Uysal, “Türkiye’nin yıllardır yapması gerekeni İzmir yapmıştır. Nitekim, İzmir Büyükşehir Belediyesi hem girdi tedariki, hem üretim süreci hem de pazarlama boyutunu birlikte ele almış; her üç boyuttaki ihtiyaçları, eğitim desteği de vererek, katılımcı anlayışla karşılamaya çalışmıştır.
İşin sırrı; yerel potansiyelleri ve ihtiyaçları dikkate alarak tarım ve çiftçilerimize önce hak ettiği önemi sonra da gerekli desteği doğru yöntemlerle vermekte yatmaktadır” dedi.
**
Prof. Dr. Yaşar Uysal hazırladığı raporun sonuç bölümünde ise şu görüşlere yer verdi: 
"Bu çalışmada yapılan inceleme ve analizler, İzmir tarımında 2004 sonrası dönemde çok büyük bir gelişme yaşandığını ve bunun sektörün Türkiye ortalamasından 2,4 kat daha fazla büyümesiyle somutlaştığını ortaya koymaktadır.
Ortaya çıkan bu durumun İzmir Büyükşehir Belediyesi açısından artan sorumluluk ve yüksek beklentiler, Türkiye tarım politikalarını oluşturanlar açısından ise iyi bir örnek ve ders anlamına da geleceği açıktır.
Dolayısıyla çoğu zaman ve çoğu kez olduğu gibi İzmir bir kez daha, bu kez tarımdaki başarılarıyla ön plana çıkmış, öncü ve örnek olmuştur."


***
Kaynak: (*) Gıda, Tarım, Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü cari üretim değeri verilerinin 1989 bazlı hale dönüştürülmüş Tarım Deflatörü ile enflasyondan arındırılmasıyla hesaplanmıştır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan Erdemir
Hakan Erdemir - 2 yıl Önce

Sayın Başkanımız AZİZ KOCAOĞLU Gelecek Nesil için Ekiyor ONUR VE GURUMUZ SAYGILARIMLA

SIRADAKİ HABER