Kızını yaralayan baba ülkesine kaçmış

İzmir'in Torbalı ilçesinde, yaşlı biriyle zorla evlendirdiği kızı Berfin Kercutzade'yi (19) eşini terk ettiği iddiasıyla bıçakla yaraladığı için yargılanan firari sanık Suriyeli Muhammed Kercutzade'nin (53) ülkesine kaçtığı anlaşıldı.

Kızını yaralayan baba ülkesine kaçmış

Olay, 2017 yılında, Torbalı'da meydana geldi. İç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçıp, Türkiye'ye gelen Suriyeli Kercutzade ailesi, İzmir'e yerleşti. Ailenin kızı Berfin Kercutzade, burada yaşlı adamla zorla evlendirildi. Kendisinden yaşça büyük olan kocasını sevmediği için babaevine dönen Berfin'e, ağabeyi Ali (23) ve babası Muhammed Kercutzade tepki gösterdi. Başka birini sevdiğini söyleyen Berfin'i, ağabeyi ve babası evde dövdü. Yengesinin yardımıyla kendisini başka odaya kilitleyen Berfin, canını kurtarmak için odanın penceresinden evin terasına tırmandı. Terasa çıkan ağabey ve baba, Berfin'i sırtından bıçakladı. Olayı görenlerin ihbarıyla gelen sağlık görevlilerince ambulansla ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Berfin, tedaviye alındı. Olaydan sonra ağabey Ali ve anne Feride Kercutzade, gözaltına alındı, baba Muhammed Kercutzade ise kaçarak, izini kaybettirdi. Bu sırada genç kız da tedavisinin ardından hastaneden taburcu edildi. Ali Kercutzade, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Feride Kercutzade ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında, 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan dava açıldı.

AĞABEYE 'İYİ HAL' İNDİRİMİ

İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada tutuklu sanık Ali Kercutzade, 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırılırken, eylemin teşebbüs aşamasında kalması dolayısıyla ceza 18 yıla, duruşmalardaki 'iyi hali'nden ise 15 yıla indirildi. Anne Feride Kercutzade ise 'delilleri gizleme' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yakalanamayan baba Muhammed Kercutzade hakkındaki dosya ise ayrıldı.

BABA SURİYE'YE KAÇMIŞ

Gıyabında süren davanın son duruşmasında, firari sanık Muhammed Kercutzade'nin Suriye'ye kaçtığı ortaya çıktı. Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen, sanığın firari olduğunu ve halen annesiyle birlikte yaşaması dolayısıyla Berfin Kercutzade'nin baskı altında bulunduğunu belirtti. Özen, sanığın, kızına zarar vermeden yakalanarak, cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, Suriye'ye kaçtığı belirlenen Muhammed Kercutzade hakkında çıkarılan yakalama kararına, kolluk kuvvetlerinden gelecek cevabın beklenmesi için duruşmayı erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER