Kış turizminin favori yeri neresi?

Ekim ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde, kış tatili planları da şimdiden yapılmaya başlandı. Geçen yılın favorisi olan Doğu Ekspresi, bu yılda ilk tercih olarak ilgi görüyor

Kış turizminin favori yeri neresi?

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Yaza veda ettiğimiz şu günlerde, ekim ayının ortalarına da gelmemizle birlikte hava sıcaklıklarında ciddi azalmalar yaşanıyor. Hal böyle olunca da, kış için tatil planları da şimdiden konuşulmaya başlandı. Peki, bu yılın favori kış turizmi destinasyonları neresi olacak? Biseta Turizm Yöneticisi Bircan Tağıl, Ben Haber okuyucuları için bu senenin favorosi hakkında açıklamalarda bulundu.

"YENİ FENOMEN VAN"

Geçen yıl, 7'den 70'e herkesin akın ettiği, tarihi ve o tarihe ulaşmak için yapılan nostaljik tren yolculuğunun adresi olan Kars Doğu Ekspresi'nin bu yıl da tercih edildiğini ifade eden Tağıl, "Geçen yıla ek olarak Van Gölü ekspersi eklendi. Yeni bir fenomen olarak bakabiliriz Van'a. Çünkü bu zamana kadar hep dış pazara açıktı, iç pazar yapmıyordu. Daha çok yeni, iç pazara açıldı. Bu anlamda, gerçekten çok heyecan verici bir bölge. Bütün dünyanın bilip, özellikle Van'ın batısında olan insanların çok gidip gelmediği, daha doğrusu çeşitli nedenlerle çok gidilip gelinemediği için, bgün orası herkes için merak konusu oldu. Çok geniş bir külütre ve tarihe sahip. Bu sene Kars'ta popüleritesine devam ediyor. Ama ona Van'da eklendi." dedi.

Ülkenin içinde bullunduğu ekonomik sıkıntının yansımalarının, iç turizmde çok etkili olmayacağını söyleyen Tağıl; "Mutlaka krizin yansımaları olacak. Her gelirden, herkese belirli oranda. Ama bu içi turizmde çok kendini göstermeyecek diye düşünüyorum. Dış turizm olarak zaten satışlarımızdan da hissediyoruz krizin yansımalarını. Ama özellikle bunu Van ve Kars turları için tam tersi diyebilirim. Bu turlara iç pazarda, çok yoğun bir talep var. Şu ana kadar gelen taleplerden de görüyorum ki, insanların o bölgeye karşı merakı var, ilgisi var. Mardin, Urfa, Gaziantep zaten yıllardır kendi misyonlarını korudu. Buna ilave olarak da kış turizmi olarak, kar, kültür, yaşam şekli, insanlrdaki gezme görme duygusunu uyandırdı" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER