Kılıçdaroğlu'ndan İzmirli başkanlara: Tereddüdü olan ayrılsın

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kılıçdaroğlu İzmir'de basına kapalı yapılan partisinin örgüt toplantısında başkanlara, 'Tereddüdü olan ayrılsın, iddialı olacaksınız' dediği öğrenildi. Balçova'daki programda konuşan CHP Lideri, iktidar olmaları halinde uygulanacak eğitim politikalarını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programı devam ederken örgütle bir araya geldi.

Kaya Termal Otel’de ilçe başkanlarıyla buluşan CHP Lideri basına kapalı gerçekleşen toplantıda önemli mesajlar verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun teşrif ettiği toplantıya İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve milletvekilleri de katıldı.

'TEREDDÜDÜ OLAN AYRILSIN'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019’da yapılacak 3 büyük seçim için izlenecek yol haritasının masaya yatırıldığı toplantıda, başarıya vurgu yaptığı ifade edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kılıçdaroğlu’nun, ilçesinde seçimi kazanamayacağını düşünenlere ise “Tereddüdü olan ayrılsın. İddialı olacaksınız” mesajını verdiği belirtildi.

'KAVGA EDEN GÖREVİ BIRAKSIN'
Ayrıca bazı noktalardaki belediye başkanı ilçe başkanı uyumsuzluğuna vurgu yaptığı öğrenilen Kılıçdaroğlu’nun, “Kavgaya yer yok. Belediye başkanı da ilçe başkanı da ikisi de oturacak hedefe kilitlenecek. Haklı, haksız bakmam, kavga eden görevi bıraksın. Kavga varsa seçimden sonra yapsınlar. Ne yapacaklarını belirlesinler. 2019’dan sonraya bıraksınlar. Sorun Türkiye sorunu. Kırgınlıklar kavgalar bir kenara bırakılacak. Bütün dünya bize bakıyor. Avrupa’nın umudu da biziz. Bize güvenin diyoruz. Türkiye AKP den ibaret değil diyoruz. Batı’da hazırlanan her rapor bizim görüşümüz alınmadan uygulamaya konmaz. Biz önce kendimize güveneceğiz sonra da halka güveneceğiz ve 2019’da başarıya ulaşacağız. Bunun ana aktörü de kadınlar olacak. Şikayetler geliyor. Kadın Kolları araç bulamıyoruz ilçe araç vermiyor diyor. Buna son verin. Ne gerekiyorsa yapın. İzmir tamam ama Manisa neden İzmir gibi olamıyor. Onun da düşünülmesi gerekiyor. 2019 da Türkiye’yi Mustafa Kemal’in istediği çağdaş medeniyet düzeyine getireceğiz” dediği aktarıldı.

EĞİTİM REFORMUNU İZMİR’DE AÇIKLADI!

CHP’nin iktidara geldiği takdirde uygulayacağı eğitim politikalarını açıklayan Kılıçdaroğlu, somut verilerle konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Bizler bu topraklarda Aziz Sancar’ı da Çoban Sülü’yü de yetiştirdik. Sınıf atladılar. Sadece kendileri değil yakın çevreleri de iyi yerlere geldiler. Eğitimi bir partiye militan yetiştirmek için düzenlerseniz ülkenin geleceğini ateşe atmış olursunuz. Yaşadığımız süreçlerden birisi budur. Cumhuriyeti kuranlar eğitime ve öğretmene büyük önem vermişlerdi. Özellikle öğretmen baş tacı edilmiştir. Biz neler yapmalıyız? Bizim, CHP’nin düşüncesine göre, öncelikle öğretmenlik meslek kanunu çıkarılmalıdır. Ne demek? Öğretmenleri klasik devlet memurları yasasından çıkarmalıyız. Hakimler için nasıl ayrı kanun varsa öğretmenler için de öyle olmalı. Öğretmeni toplumun en güvendiği kısım olarak tanımlamalıyız. Kadrolu sözleşmeli durumuna son vermeliyiz. Öğretmen kadroludur ve çalışacaktır. Bunun çalışmasını yapıyoruz. Taslak oluştuğunda tüm paydaşlara göndereceğiz. Zorunlu eğitimin kesinlikle parasız olması lazım. Sadece kayıt parasından bahsetmiyorum. Öğrencinin ayakkabısından öğlen yemeğine kadar kamu tarafından karışlanması lazım. Benim durumum iyiyse eğitimde yükselen maliyetleri karşılıyorum ama yoksul aile ne yapsın? Okuldan terkler başlıyor? Neden? Çünkü aile masrafları üstlenemiyor. Çocuk okula gidemiyor. Ama onun tüm harcamalarını devlet karşılarsa çocuk zorunlu eğitimi başarıyla tamamlayacak, okulu terk etmeyecek. Kesinlikle taşımalı eğitime son vereceğiz. Ne demek taşımalı eğitim? Nerede çocuk varsa orada öğretmen olacak. Başlı başına bir ayıp. Buna son verilmesi gerekiyor. Yurt sorunu… Düşünebiliyor musunuz, 21’inci yüzyılda öğrencinin yurt sorunu çözülemiyor. Bizim sözümüz var. En geç 2 yıl içinde hiçbir öğrenci benim yurdum yok diyemeyecek. Birer ikişer kişilik oda, sıcak soğuk su, internet erişimi. Çocuklar başka hiçbir şeye muhtaç olmayacak. Anne- baba da tedirginlik yaşamayacak. Öğretmenler emekliye ayrılınca sıkıntı yaşıyorlar. Öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge vereceğiz. Öğretmene destek lafla olmuyor. Öğretmen başımızın tacı. Başının tacıysa gereğini yap kardeşim. Madem öğretmen vazgeçilmez bir aktör, bırakın aybaşını nasıl getireceğini düşünmesin. Herkese az para verebilirsiniz ama öğretmen olunca dur diyeceksiniz. Öğretmen huzur içinde yaşayacak. Öğretmenlerin alımı, atanması, terfi ettirilmesi kesinlikle liyakate göre olmalı. Bunların hiçbiri siyasal düşünceye göre olamaz. Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek yüksek okulları kuracağız. Bunu çağdaş köy enstitüleri olarak görüyoruz. Bunların süresini öğretmenlerle konuşacağız. Nitelikli ara elemana ihtiyacımız var. Okulların yönetimini bakanlık ve sanayi yönetimi ortak yapacak. Maliyetin tamamı sanayi yönetim kurulu tarafından karşılanacak” diye konuştu.

2017 YILINDA 2 MİLYONA YAKIN ÇOCUK OKULA GİDEMEDİ

Kılıçdaroğlu, “2017 yılında 2 milyona yakın çocuk okula gidemedi. Ne olacak bunların geleceği? Aileler yoksul. Ama bunların önüne geçeceğiz. Bilim dünyasında olağanüstü hızlı değişimler var. İnsanoğlu tekerliği bulmak için 3 milyon yıl çalışmış. Bugün her saniyede yeni bir buluş var. Siz bu hızlı değişimi yalayamazsanız geriye düşeceksiniz. Bugün Türkiye’nin 5 temek sorunu var. Dış politikada, ekonomide, barışı sağlamak zorundayız, demokraside ve eğitimde sorunlarımız var” dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN İZMİR'DEKİ SON GÜNÜ

Pazar günü İzmir'e gelen ve Tire'de yapımı tamamlanan 15 bin kişilik stat il arıtma tesisinin açılış törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konakladığı Kaya Termal Otel’de İzmir Örgütü’yle bir araya geldi. Buluşmaya CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Tuncay Özkan’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, belediye başkanları ve ilçe başkanları katıldı. Buluşmada Kılıçdaroğlu, 2019'daki seçimlere yönelik stratejiler için başkanlarla fikir alışverişinde bulunduğu öğrenildi. Ardından Balçova'ya gidecek olan Kılıçdaroğlu'nun, 60’a yakın panelistin katılacağı 'Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek Sempozyumu'nun açılış konuşmasını yapacağı öğrenildi. CHP Genel Başkanı’nın sempozyum mesaisinin ardından saat 14.00’te yine özel uçakla İzmir’den Başkent’e hareket edecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER