"Kılıçdaroğlu doğruyu söylemiyor"

Erol Yaraş yazdı...

"Kılıçdaroğlu doğruyu söylemiyor"

Geçen gün, Halk Arenası programında Uğur Dündar’ın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir konuda topluma doğru bilgi vermedi…

Dündar’ın, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı konusundaki sorusuna Kılıçdaroğlu aynen şu cevabı verdi; “Gül aday olabilirdi tabii. Onu Saadet Partisi arzu ediyordu. Cumhurbaşkanı adayı olsaydı, saygı duyardık.”

***

Bu konuşmayı dinleyenler, şunu düşündüler; Gül’ün aday olmasını, yalnız Saadet Partisi istiyordu… Kılıçdaroğlu, sanki bu işlerin içinde yoktu.

Hâlbuki olay tam tersineydi…

Abdullah Gül’ün aday olmasını en çok Kılıçdaroğlu istiyordu ve bu konuyu, İyi Parti’ye götüren de bizzat kendisiydi…

Nerden mi biliyorum? O görüşmelerde olan İyi Partili bir yetkiliden…

Olayı, bizzat görüşmelerin şahidinden dinledim. İyi Partili dostumun söylediğine göre; Kılıçdaroğlu, Gül için oldukça istekliymiş.

Gül olayını bozan, Meral Akşener’in katı tutumu olmuş. Akşener, “Benim halka bir sözüm var. Bunu çiğneyemem. 100 bin imzayla aday olacağım’’ sözleri üzerine, Kemal Bey teklifi kucağında geri dönmüş.

***

Bunun dışında, bir de Haluk Pekşen olayı vardır...

Dün, Ben TV yayınına katılan Şahin, “CHP’de bugüne kadar bir kez uyarıldım; o da Abdullah Gül konusuydu. Şiddetle adaylığına karşı çıktım. Bu çıkış tekrar milletvekili gösterilmeme sebep oldu. Ama olsun bu benim şeref nişanemdir” diyerek, bir anlamda Kıçıldaroğlu’nun, Gül konusunda ne kadar ısrarcı olduğunun altını çiziyordu….

***

Kemal Kılıçdaroğlu’nun aklındaki esas isim, Abdullah Gül’dü…

Hem partisinden, hem de kamuoyundan gördüğü tepki üzerine Muharrem İnce’nin adaylığına razı oldu.

Tabii bu razı oluşa her ne kadar gönüllü olmasa da, Kılıçdaroğlu, İnce ve ekibini partiden tasfiye etmek için bunu güzel bir fırsat olarak gördü.

Ama olaylar, Kılıçdaroğlu’nun hiç de tahmin etmediği bir şekilde gelişti. İnce, kamuoyunda tahminlerin üzerinde bir ilgi ve karşılık buldu. Görünen o ki; İnce’nin oyları, CHP’nin oylarından yüksek çıkacak.

***

24 Haziran’da kim kazanır, kim ikinci tura kalır bilemem ama bugünden şunu yazabilirim: Bu seçimlerin ilk kaybedeni şu anda bellidir, o da Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

İnce’nin, CHP’nin oyunun üzerinde alacağı her bir cumhurbaşkanlığı puanı, ona CHP’nin genel başkanlığının yolunu açacaktır.

Bu yaşananlar için Türkçede bir atasözü vardır:

‘’Evdeki hesap, çarşıya uymadı"

Bu sözü Kılıçdaroğlu’na uyarlarsak, Kemal Bey’in evdeki hesabı, politika çarşısına uymamıştır…

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER