Kemal Çolakoğlu, İzmir gündemini değerlendirdi

Çolakoğlu, "Kent lobisi sadece STK'larla değil, tüm bileşenlerin bir araya gelmesiyle yapılır." dedi.

Ben TV - EBSO ve İZKA ile birlikte kentin önde gelen STK'larında başkanlık görevi yapmış olan İzmir iş dünyasının tanınmış temsilcisi Kemal Çolakoğlu, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu İzmir'in Nabzı programına katıldı.

İzmir'in öncelikle uluslararası platformlarda tanıtılmasının ve bu tanıtımın da yabancıların kente getirilmesiyle taçlandırılması gerektiğini dile getiren Çolakoğlu, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın, Türkiye'nin 2. HUB noktası olması gerektiğini söyledi.

"TRAFİK YERİN ALTINA ALINMALI"

İzmir kent yaşamında trafik sorununa dikkat çeken Çolakoğlu, "Bakın son 15 yıldır İstanbul'da, Ankara'da neredeyse ayda bir trafik çeşitli noktalarda yerin altına alınıyor ve battı çıktılar oluşturuluyor. İzmir'de kaç tane yapıldı? Alsancak ve Basmane garları ile Karşıyaka İskele karşısına mutlaka battı çıktılar yapılmalı ve trafik yerin altına alınmalı.

"BÜYÜK BİR KREDİYLE SEÇİLDİ"

Programda yerel yönetimlere de değinen Çolakoğlu, "Tunç Soyer'i İzmir için bir şans olarak görüyorum. Çünkü hem EXPO'daki görevi, hem de Seferihisar Belediye Başkanlığı görevleri, kendisinin Büyükşehir'de başarılı olması için altyapı oluşturdu. Soyer İzmir'i dışarı açma çabasında. Elbette büyük bir krediyle başkanlığa seçildi ve bir süre daha o kredi devam eder. Görev süresindeki bir yılın sonundaysa altyapı konusunda hızlanacağını düşünüyorum. Çok da başarılı bir genel sekreteri var. Buğra Bey'e de çok güveniyorum." dedi.

"EKSİĞİMİZ MİLLETVEKİLLERİMİZ"

İzmir lobisinin başarılı olup olmadığı tartışmalarına değinen Çolakoğlu, "Lobilerde 3 ayak vardır. Bunun biri yerel yönetim, biri STK'lar, diğeri de merkezi idaredir. Mahmut Bey'in İZTO Başkanlığı görevine gelişiyle birlikte hiçbir sorun çıkmadan EBSO'dan İTB, EİB ve diğer yarı kamu kuruluşu olan STK'lardan diğer STK'lara kadar çok güçlü bir İzmir lobisi oluştu. Bana göre eksiğimiz ise milletvekillerimiz. Bakın örneğin Gaziantep'in Ankara'da çözülmesi gereken bir konusu varsa, oranın milletvekili gerekirse bakanın kapısında yatar ama yine de işi halleder. İzmir'de bu konuda sorunlarımız var." dedi.

Çolakoğlu'nun programda ön plana çıkan açıklamalarından bazıları ise şunlar oldu:

* İzmir-İstanbul Otoyolu için, eğer buranın tercih edilmesi isteniyorsa özel bir hız sınırının oluşturulması gerekiyor.

* İzmir'de Kemeraltı bölgesinin ayağa kaldırılması çok önemli. Burası ayağa kalkınca Alsancak'taki barları da turizmin ağırlıklı alanı olacak olan Kemeraltı bölgesine almak lazım.

* Bilişim teknolojilerine çok önem vermeliyiz. Bakın ABD'nin birçok çağrı merkezi bugün Hindistan'da. Biz de İzmir olarak çağrı merkezleri için bir üs olabiliriz.

* Bana göre Türkiye Futbol Federasyonu, tüm kulüplere asgari olarak bütçelerinin yüzde 20'si kadarını altyapıya harcama koşulu  getirmeli.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER