Karşıyakalı çocuklar Atatürk'ün izinde

Karşıyaka'daki en önemli tarihi miraslardan biri olan Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla ilkokul öğrencileri tarafından ziyaret edildi.

Karşıyakalı çocuklar Atatürk'ün izinde

Karşıyakalı öğrenciler, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi'ni gezdi. Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ömrünün son günlerini geçirdiği ve vefat ettiği tarihi köşkü rehber eşliğinde gezen 60 ilkokul öğrencisi duygu dolu anlar yaşadı. Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanım'ın balmumu heykellerini, Zübeyde Hanım'ın son günlerini geçirdiği odasını, Latife Hanım'ın çalışma odasını ve o dönemde kullanılan eşyaları yakından görme şansı bulan öğrenciler, daha sonra köşkün bahçesindeki Atatürk Fotoğrafları Sergisi'ni gezdi. Karşıyaka Belediyesi tarafından, Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 81'inci yılı anısına hazırlanan videonun çekimlerinde de rol alan çocuklar, Atatürk'e dair düşünce ve duygularını 'Yolunda yürümekten asla yorulmayacağız', 'Senin yolun bizim yolumuz', 'Seni çok ama çok özledik' ve 'Rahat uyu Atam' sözleriyle dile getirdi.


 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın ailesine ait olan Karşıyaka'daki tarihi köşk, 2008 yılında anı evi olarak ziyarete açıldı, 2016 yılında da özel müze olarak tescillendi. Her yıl Türkiye'nin dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi, ücretsiz olarak ziyaret ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER