İZTO’dan “Koronavirüs Çalışma Kurulu”

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, koronavirüs salgını dolayısıyla sektörlerin aldığı hasarların belirlenmesi ve KOBİ’ler başta olmak üzere hızlı bir iyileşmenin sağlanabilmesi için alınacak önlemlerin tespiti amacıyla bir “Çalışma Kurulu” kuracaklarını açıkladı. Online gerçekleştirilen Meclis toplantısında konuşan Özgener “Stratejik Kriz Yönetimi Koordinasyon Kurulu, krizi en az hasarla atlatabilmek için yol haritaları belirleyecek, kriz sonrasındaki süreçlerin yönetimi, ekonomik ve sosyal rehabilitasyon konularında çalışacak” dedi.

İZTO’dan “Koronavirüs Çalışma Kurulu”

İzmir Ticaret Odası Mart ve Nisan ayları meclis toplantısı, Kovid-19 salgını nedeniyle “zoom” programı üzerinden online olarak gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Selami Özpoyraz’ın yönetimindeki toplantıya meclis üyeleri internet üzerinden bağlanarak katıldı. Toplantının açılışında konuşan Özpoyraz,  İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Yönetim Kurulu’na, özellikle bu süreçte üyelere verdikleri destek ve yoğun çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.

STRATEJİK KRİZ YÖNETİMİ KOORDİNASYON KURULU

Meclisin açılış konuşmasını yapan Özgener, salgının yarattığı tahribatı en aza indirmek amacıyla “Stratejik Kriz Yönetimi Koordinasyon Kurulu” oluşturmayı planladıklarını ifade etti. Özgener, “Odamızın önerisiyle, kriz sonrası sürecin yönetilmesi, sektörlerin aldığı hasarın belirlenmesi ve KOBİ’ler başta olmak üzere hızlı iyileşme için alınması gereken önlemlerin tespiti amacıyla bir Çalışma Kurulu oluşturulması planlandı. Bu Kurul’da, ticaret hayatımızı, özellikle bu süreçte kolaylaştıracak faaliyetleri birlikte planlayıp hayata geçireceğiz” dedi.

Kurul, kriz sonrasındaki süreçlerin yönetimi, ekonomik ve sosyal rehabilitasyon konularında çalışacak. Kurul’da, özellikle KOBİ’lerin benzer krizlerle baş edebilmeleri için kurumsal yönetim stratejileri, mali dayanıklılıklarının arttırılmasına yönelik finans teknikleri, verimlilik ve inovasyon konularında yol haritaları belirlenecek.

İZTO tarafından yürütülecek bu çalışmayı, İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız’ın talimatıyla İZKA’nın da destekleyeceği açıklandı.

EGE TURİZM PLANI ÇEŞME KOMİTESİ

Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy’u 9 Mart’ta İZTO’da ağırladıklarını ve kamuoyunda merakla beklenen Ege Turizm Projesi Çeşme etabıyla ilgili tüm detayları Bakan Ersoy’un Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine ve Oda üyelerine aktardığını hatırlatan Özgener, proje hakkındaki gelişmeleri paylaştı.  Önceki gün Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ve Çeşme Belediye Başkanı Sayın Ekrem Oran’ın da katılımıyla bir video konferans yaptıklarını belirten Özgener, şunları söyledi:

“Toplantıda, Ege Turizm Planı çalışmalarını sürdürecek bir Çalışma Komitesi kurulması kararlaştırıldı. Sayın Tunç Soyer ve Sayın Ekrem Oran ile birlikte ilgili tarafların yer alacağı bu komite bünyesinde, İzmir’de önemli bir turizm hamlesi yaratacak olan bu projenin hayata geçmesi için çalışmalarımızı titizlikle sürdüreceğiz.”

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE İZTO’DAN DOSYA

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile de hayvancılık ve tarım sektörünün temsilcilerini geçtiğimiz hafta video konferansla buluşturduklarını  hatırlatan Özgener, 3 saati aşkın süren toplantıya 500’den fazla sektör temsilcisinin katıldığını söyledi. Üyelerin talep ve sorunlarının bir dosya halinde halinde Bakan Pakdemirli’ye iletildiğini belirten Özgener, “Toplantının üzerinden daha bir hafta geçmeden Tarım ve Orman Bakanlığımızdan ilettiğimiz sorunlara yönelik çözüm için üyelerimize geri dönüşlerin başlaması memnuniyet verici. Korona günleri bize gıdanın ve kendine yetebilmenin önemini net bir şekilde  gösterdi. Bu alanda planlama yaparak hangi ürünlerin üretimini artıracağımızı, hangi ürünlerin ekiminden vazgeçeceğimizi, boş tarım arazilerini nasıl değerlendireceğimizi hesaplamalıyız. Unutmayalım, üretirsek Türkiye sadece kendini değil, dünyayı besler” dedi.

79 MESLEK KOMİTEMİZLE ONLINE TOPLANTILAR DÜZENLEDİK

Oda olarak, salgının başladığı dönemden itibaren aktif bir kriz yönetimi stratejisi uygulamaya büyük bir çaba gösterdiklerini de dile getiren Özgener, daha krizin ilk günlerinde 6 tam gün boyunca İZTO’daki 79 meslek komitesi ile tek tek video konferans toplantıları yaparak gelişmeleri birinci elden dinleyip, sektörlerin beklenti, öneri ve sorunlarını topladıklarını ifade etti.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın destekleriyle oluşturulan İl Pandemi Kurulu’nda  bu süreçte ticaret hayatını kolaylaştırıcı ve devamını sağlayan pek çok önemli karar alındığını vurgulayan Özgener, “Bu konuda verdiği desteklerden ötürü Sayın Valimiz Erol Ayyıldız’a teşekkür ediyorum” dedi.

NEFES VE CANSUYU KREDİLERİ

Salgın nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluk döneminde üyelerin beklediği TOBB Nefes Kredisi’nin, 27 Nisan 2020 tarihi itibariyle Denizbank aracılığıyla hayata geçtiğini belirten Özgener, bu kredinin, TOBB ve 365 Oda ve Borsanın tüm kaynaklarının bir araya getirilmesiyle oluşturulduğunu söyledi.

Şahıs firmaları için de Cansuyu kredisinin Halkbank aracılığıyla devreye girdiğini hatırlatan Özgener, yıllık % 7,5 faiz oranıyla kredi kullanma imkanı tanıyan kredilerin devreye girmesini sağlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na sürecin başından itibaren üyelerin her türlü sorununa gösterdiği ilgi ve çözüm odaklı çalışmaları için teşekkür etti.

SÜLEYMAN AVİNCA ANILDI

Meclis toplantısında ayrıca koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Geçmiş  Dönem İZTO Meclis Üyesi Süleyman Avinca, Meclis üyeleri ve dostlarının röportajlarının yer aldığı film ile anıldı. Online meclis toplantısına Süleyman Avinca’nın oğlu İsmet Avinca da katıldı.

Avinca Ailesi’ne başsağlığı dileklerinde bulunan Özgener “Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve hastalıkla mücadele eden aile fertlerine acil şifalar diliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER