İZTO ve Microsoft iş birliği yapacak

İZMİR Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu'yu ziyaret ederek, İZTO'nun dijitalleşme alanındaki çalışmaları ile 'İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi' projelerini aktardı.

İZTO ve Microsoft iş birliği yapacak

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler başkanlığındaki İZTO heyeti,  Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu'yu İstanbul'da ziyaret etti. Ziyarete Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcıları Onur Koç ve Tarık Tüzünsü ile Microsoft yöneticileri de katıldı. Ziyarette, İzmir Ticaret Odası tarafından proje çalışmaları devam eden 'İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi', 'Gezici Dijital Karavan', 'Entrepreneur Dashboard' başta olmak üzere dijitalleşme alanındaki projelere ilişkin bir sunum yapıldı. İzmir'i girişimcilik ve inovasyon kenti olarak konumlandırdıklarını belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "İzmir Ticaret Odası ailesi olarak, inovasyon ve girişimciliğin İzmir'de önünün açılması önem verdiğimiz en büyük projemiz. Ülkemizin girişimcilik ve inovasyonda gücünü arttırmak hedefiyle İzmir'in lider kent olarak öncülük etmesini istiyoruz. İzmir, bunun için gerekli olan potansiyele de sahip. Bu potansiyelin hayata geçirilmesi ile ciddi bir büyümenin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin Silikon Vadisi olmaya en yakın şehrinin, İzmir olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, büyük firmaların İzmir'e çekilmesini çok önemsiyoruz. Microsoft'u da bu kapsamda bir şube açarak fiziki olarak ya da işbirliği temelinde kuracağımız İnovasyon Merkezi'nde görmek istiyoruz. Bu konuda işbirliği ve etkileşim içinde olmamız önem taşıyor" dedi.

MİCROSOFT'TAN PROJE VE YAZILIM SUNUMU

Görüşmede, Microsoft ekibi de Türkiye'de hayata geçirdiği projelere ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Microsoft bünyesinde yazılımcıların projelerini paylaştığı 'GitHub' projesi ve 'Yapay Zeka Deneyim Merkezi' projeleri hakkında bilgilerin aktarıldığı sunumda, ayrıca Microsoft'un yazılımlarını kullanarak hayata geçirilen 'Akıllı kamyon', 'Akıllı rüzgar gülü', '2. El araba alım satım platformu', 'Akıllı baston-wewalk', kalite kontrol operasyonları gibi projeler hakkında da bilgi verildi. Bu teknolojilerde yeni deneyimlerin esas alındığı belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, 'Fabrika akıllı olsun' düşüncesinin yanı sıra artık 'Yaratılan ürün de akıllı olsun' anlayışının hakim olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER