İZTO Vakfı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi yönetimi işte böyle değişti

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde 17 yıllık Demirtaş yönetimi sona erdi. Peki üniversiteyi yöneten İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nda adım adım değişim nasıl gerçekleşti?

İZTO Vakfı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi yönetimi işte böyle değişti

Burak Cilasun / BEN Haber

İzmir Ticaret Odası'nın 26 yıl boyunca başkanlığını yaptıktan sonra son olarak gerçekleştirilen oda seçimlerin ilk ayağı olan komite seçiminlerinde farklı mağlup olan Ekrem Demirtaş, hatırlanacağı gibi odanın esas yönetim kurulu seçimine bir gün kala yarıştan çekilmişti.

İZTO seçimini kaybeden ancak 17 yıldır İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından yönetilen İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin başında olmaya devam edebilmek adına vakfı, odanın yönetiminden çıkarmak isteyen Demirtaş, yarışın belki de son ayağı olan vakıf seçimlerinde de rakibi Özgener'in 3'te birinden daha az oy alarak seçimi kaybetti. Demirtaş sonucu öğrendikten sonra toplantının sonunu beklemeden salonu terk etti.

ADIM ADIM YENİLGİ NASIL GELDİ?

Demirtaş'ın vakıf yenilgisi aslında İZTO seçiminin öncesinde gerçekleşti. Özgener'in İZTO adaylığı sonrasında, üniversite yönetimini elinde tutmayı garantilemek adına vakfın yapısında değişikliğe gitmek isteyen Demirtaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Resmi Gazete'de de yayımlanan ilgili tüzük maddesine ilaveyle birlikte hayal kırıklığına uğramıştı.

TOPLANTILAR ARKA ARKAYA ERTELENDİ

TOBB tarafından açık ve net bir şekilde ortaya konan tüzüğe rağmen Demirtaş'ın geri adım atmaması üzerine yenilenen İZTO yönetimi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan, hakkın kendilerinde olduğuna dair yazı aldı. Bu süreçte önce Mayıs'ta gerçekleşmesi gereken, ardından Haziran başına ertelenen, son olarak da 27 Haziran'a ertelenen İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Genel Kurulu, Demirtaş'ın zaman kazanma hamlesi olarak algılandı.

DÜĞÜM KAHVALTIDA ÇÖZÜLDÜ

Demirtaş ve ekibi ile İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Özgener ve ekibi arasında adeta bir satranç müsabakası gibi yapılan karşılıklı hamlelerin odağındaysa vakıf üyeleri vardı. 232 üyesi olan vakıfta üyelerin kullanacağı oylar oldukça önemliydi. Peki ya kim hangi tarafta yer alacaktı? Çoğunluğu hangi ekibin sağlayacağı, İzmir Ticaret Odası Yönetimi tarafından vakıf üyelerine verilen kahvaltıda çözüldü. Kahvaltıya yoğun katılım aslında sonucu ilan eden en önemli gösterge oldu. Bu konuda başta Mahmut Özgener ve yönetim kurulundaki isimlerin, ikili ilişkileri de büyük rol oynadı.

VE SEÇİM GÜNÜ...

14:00 itibariyle başlayan İZTO Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Kurulu, ilk olarak Özgener ve Demirtaş ile ekiplerinin karşılıklı konuşmalarıyla başladı. Demirtaş'ın Atatürk ve laiklik vurgusuyla üyelere hitap ettiği konuşmasına karşın, Mahmut Özgener kendisi ve ekibinin de aynı hassasiyeti taşıdığının altını çizdi ve yarışın seyrinin başka bir yöne gitmesine izin vermedi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLMEDİ AMA...

Tüzük maddelerinin tek tek görüşüldüğü toplantıda yapılan ilk oylamadaysa Mahmut Özgener adeta bir Pirus Zaferi kazandı. Zira Özgener'in talep ettiği değişikliklerin aldığı oy, tüzük değişikliği yeter sayısı olan 154'ün altında 146'da kalarak sandıktan geçmemişti. Ancak Ekrem Demirtaş'ın başını çektiği tüzük değişikliğine karşıt ekibin aldığı oy da 67'de kalmıştı. Yani bir bakıma iki ekibin salondaki oy dengesi ortaya çıkmıştı.

DEMİRTAŞ'A LİSTE ŞOKU

Tüzük değişikliği oylaması sonrasındaysa salonda yönetim kurulunun oylanmasına geçildi. Ekrem Demirtaş'ın oylamaya sunduğu listesindeki bazı isimlerin "Bizim bu listede olduğumuzdan haberimiz yok" demeleri üstüne, Demirtaş daha sandığa gitmeden listesinde verdiği fireyle nihai sonuç öncesi yarışta son bir darbe daha almış oldu.

ÖZGENER FARK ATTI

Yapılan oylamaysa vakfın ve daha da önemlisi İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin geleceğini "Değişim" olarak tayin etti. Oylamada Demirtaş'ın 52 oyuna karşılık, Özgener 163 oyla vakfın yeni başkanı seçildi. 232 kişiden oluşan Mütevelli heyetine, 3 kişinin istifa ettiğinden dolayı Mahmut Özgener, E. Cemal Elmasoğlu ve Mehmet Özsaruhan seçildi. Böylelikle İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde yeni bir dönem başlamış oldu. Sonuçların kendini göstermesiyle Özgener'i tebrik eden Demirtaş, kısa bir tebriğin ardından salondan ayrıldı.

İŞTE YENİ YÖNETİM KURULU

Mahmut Özgener, Abdullah Salkım, Mustafa Tüzün, Sezai Çakmak, Bülent Korgen, Erdal Seferbay, Zeynep Şebnem Korkut, Mehmet Yavuz Alkan, İsmail Akdemir

DENETİM KURULU

Erol Eroğlu, Hüseyin Sağır, Erkan Özsoy, Gürcan Gümüş, Veysel Murat

Tabii geriye de bir tarafta yenilgi, diğer tarafta zafer fotoğrafı kaldı...

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 13:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof. Dr. Haluk Gunugur
Prof. Dr. Haluk Gunugur - 2 yıl Önce

Ben 2001 yilinda bu universitenin KURUCU REKTOR VEKILLIGI gorevini yurutmuştum. Akademya kavramlarindan uzak ve IEU'ni tek adam olarak yonetmeye kalkan "HIRS KÜPŮ" Demirtaş' gitmesi son derece hayirli olmuştur. Hatta belki geç bile kalinmiştir. Umarim yeni yonetim, kuruluşuna ve tanitimina buyuk emek verdigim bu kurumu hakkettiği yere taşir. Sevgi ve saygilarimla...

İbrahim Erdal Kumral
İbrahim Erdal Kumral - 2 yıl Önce

Yeni Yönetim Kurulumuz Hayırlı uğurlu olsun.
Vakıf Kurulması gerektiğini 1981 yılında otomotiv komitene seçildiğımde komite kararı olarak önermiştim. 1987 de kuruldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi kurulması kararını alan yönetim kurulu üyelerinden biriyim. ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ için yer arsa tespitleri yaptık.. Ama bir aylık aidatı unuttuğum için Toplu tebligat dahi yapılmadan üyelikten ihraç edildik. Böylece vakıf sahiplenilmeye bu günlere gelineceği habercisiydi. Temennim bizim gibi atılan üyelerin geri alınması.

SIRADAKİ HABER