İZTO'da değişim zamanı!

İZTO Sağlık ve Eğitim Vakfı yönetiminin genel kurul yapmak istemeyişini eleştiren İZTO Başkanı Mahmut Özgener, “Üniversitenin de bağlı olduğu vakfın yönetimini seçme görevi İZTO Meclisi’nindir. Buna direnmek anlamsız” dedi

İZTO'da değişim zamanı!

Yaklaşık 2 aydır bir türlü genel kurulu gerçekleştirilemeyen ve çarşamba günü denetim kurulu kararıyla olağanüstü toplanacak olan İZTO Sağlık ve Eğitim Vakfı genel kurulu konusunda Başkan Mahmut Özgener yeni önerisiyle vakıf senedinde değişikliğe gidileceğini söyledi.

Özgener, "Bugüne kadar aynı yöntemle sesini çıkarmadan vakfı yönetenler, demokratik yönetimden bahsedenler, kendi çıkarları söz konusu olunca demokrasiyi unuttular. Burada 232 vakıf mütevelli heyeti üyesinin iyi niyetini suiistimal ediyorlar. Biz hepsine, gerçekleri yaptığımız toplantıyla anlattık. Ayakta alkışlandık. Yönetim kurulu olarak vakıf yönetimi üye seçimi hakkımızı meclisimize devrediyoruz" dedi.

"NEDEN SON DAKİKA?"

İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) seçim sürecinin ardından, bir türlü toplanamayan İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Genel Kurulu Denetim Kurulu'nun olağanüstü genel kurul kararı sonucu bugün gerçekleştirilecek. İçinde İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin de bulunduğu vakfın, yasaların gerektirdiği şekilde devrinin gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, "Mevcut yönetim, anlamsız şekilde genel kurul yapmamak için elinden geleni denedi. Yasalar yılın ilk 6 ayı içinde genel kurulu öngörüyor. Şimdi 27 Haziran için gün verildi. Neden son dakika, neden son üç gün kala bunu yapıyorlar. Çünkü ek gündem olmasın, ilave edilemesin diye" ifadelerini kullandı.

"GENEL KURULDA HAK YERİNİ BULACAK"

Burada özellikle bir eğitim kurumunun geleceğinin söz konusu olduğunu belirten Özgener, "14 Nisan'dan bu yana ve seçim sürecinde bunu kullanmadık. Üniversite zarar görmesin dedik. Söz konusu eğitim oldu mu her şeyi sabırla dinlememiz gerekir. Burada 10 bin öğrencinin geleceği söz konusu. Bir eğitim yuvasının geleceğinden bahsediyoruz. Neden endişe ediyorsunuz? Geliriz genel kurula görüşlerimizi paylaşırız. Hem bir yandan laiklikten, demokratlıktan geri kalmıyorsunuz, sonra da demokratlığınızı böyle gösteriyorsunuz. Genel kurulda hak yerini bulacak" dedi.

"KENDİLERİNE ANLATTIM"

Mevcut üyelerle bir toplantı yaptıklarını da sözlerine ekleyen Özgener, "Özellikle nasıl bir üniversite istediğimizi ve 8'inci maddele ilgili değişiklik gerektiğini kendilerine anlattım. Yönetim Kurulu kararıyla atanan vakıf yönetiminin bu hakkını İzmir Ticaret Odası Meclisi'ne devrettik.
Mevcut vakıf senedinde şöyle diyor: Vakıf Oda'nındır. Bu odanın da en yüksek makamı meclistir. Oda'nın kurmuş olduğu bir vakfın yönetim kurulunu seçmenin görevi de mecliste olmalıdır. Ancak mevcut yönetim üyelerimizin iyi niyetiyle oynuyor. Onları yanıltıyor" diye konuştu.

yeniasır

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER