İZTO'da dakika dakika başarı nasıl geldi?

İZTO seçimlerinde Özgener'e başarıyı getiren 4 önemli unsur çok önemliydi. Çalışmak, profesyonel ekip, dinamiklerden destek ve sağlam kadro.

İZTO'da dakika dakika başarı nasıl geldi?

İZTO seçimlerinde Özgener'e başarıyı getiren 4 önemli unsur çok önemliydi. Çalışmak, profesyonel ekip, dinamiklerden destek ve sağlam kadro.

Burak Cilasun / Ben Haber

İzmir uzun yıllar sonra bu kadar insanın oy kullandığı, bu denli heyecanlı geçen siyasi seçimler de dahil bir seçim daha görmedi. Dile kolay, bir tarafta çeyrek asırdır oda yönetimini elinde tutan Ekrem Demirtaş, diğer taraftaysa İzmir'in neredeyse İZTO yönetimi hariç tüm dinamikleri tarafından büyük ilgi gören Mahmut Özgener vardı.

ÖNDE GELEN İSİMLERİN TAMAMINA YAKININDAN ÖZGENER'E DESTEK

Kim yoktu ki Özgener'in yanında? Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir'de lojistik dendiğinde akla gelen ilk isimlerden Cemal Elmasoğlu, Fiat'taki ortağı Enriko Aliberti, turizm sektörünün oluşum liderleri Mehmet İşler, Veysi Öncel, TAKEV Okulları Kurucu Temsilcisi Nur Yaraş, EBSO'nun eski başkanlarından ve Özgener'in kayınpederi Kemal Çolakoğlu, Küçük Kulüp Başkanı Emre Sarıgedik, Ekrem Demirtaş'a yıllarca en yakın isimlerden olan Jack Eskinazi, Otokent eski Başkanı Yılmaz Akın ve daha akın akın Fuar İzmir'e oy kullanmaya giden nicesi... Tüm bu isimlerin içinde bir isimse seçimin kaderini etkileyecek şekilde Özgener'in yanındaydı. O da Bitlis doğumlu, Karadenizlilerle iç içe olan, uzun yıllardır İzmir iş dünyasında birçok derneğin kuruluşunda da yer alan, bir önceki seçimde kapı kapı dolaşıp çok ciddi bir kitleyi yanına çeken Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır'dı.

56. KOMİTEDE BÜYÜK FARK

Böyle bir destekle sandığa giden Özgener, ekibiyle birlikte yine de işi şansa bırakmadı. 56. komite sandığı önünden bir dakika bile ayrılmayan Mahmut Özgener, bu özverisinin karşılığını Beşok ve Coşar'dan oluşan rakipleri karşısında 43'e 155'lik sandık sonucuyla aldı. Böylelikle Özgener, yakın zamanlı bir seçim gerginliğinin rövanşını sandıkta aldı.

EN KRİTİK ADRES 67. KOMİTE

Özgener'in Necip Nasır ile birlikte aday olduğu 67. komitede rakibiyse Ekrem Demirtaş oldu. 67. komitede öyle bir heyecan yaşandı ki sandıkların kapanması 6-7 dakika sarktı, koşa koşa oy vermeye gelen üyeleri Demirtaş ve Nasır karşıladı. Demirtaş'ın listesinde Ali Engin'in de bulunmasıysa 'Acaba CHP ağırlıklı ortak akıl grubu Demirtaş ile birlikte mi hareket edecek?' sorusunu getirse ve bazı siyasiler bunu teyit etse de sonuç sandığa yansımadı. 67. komitenin sandık sayımlarını bizzat takip eden Mahmut Özgener, gittiği her sandıktan müjdeli haberler almasına rağmen tedbiri bir dakika bile elden bırakmayarak son sandığa kadar açıklama yapmamayı tercih etti.

67. KOMİTEDE DE FARKLI GALİBİYET

10 sandıkla en çok oy kullanılan komite olan 67. komitede değişim grubu, Demirtaş ve ekibine 300 kadar oy fark atarak 1200'lerde bir oy alınca salon dışında davul sesleri de yankılanmaya başladı. Zira o dakikada kimilerinde çekişme yaşanması da beklenen restoran, eğlence, sigorta, kooperatif, konaklama, lojistik, tekstil gibi birçok komiteden de arka arkaya değişimin sevinç çığlıkları atıldı.

Sandığa güçlü bir ekiple giden Özgener, Fuar İzmir bahçesinde kendi ekibi için oluşturulan kulis alanına inene dek konuşma yapmazken, 67. komitenin sonuçları sonrasında kucaklaştığı Necip Nasır ile merdivenleri el ele kol kola inerek birlik mesajı verdi.

Kuliste kısa bir konuşma yaparak, "Henüz meclis üyesi olduk. Şu anda İZTO Başkanı seçilmiş değilim. Onun seçimi Cumartesi" diyerek rehavete kapılmayacağı ve çalışmayı sürdüreceği mesajını veren Özgener'in Cumartesi günü İZTO Meclisi'ne büyük bir kalabalık eşliğinde girmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER