İzmirli çiftin korona mücadelesi!

İzmir'de, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) kurtulan avukat Çisem ve İsmail Özkan çifti, hastalığın vücutlarında yaşattığı acıları unutamıyor.

İzmirli çiftin korona mücadelesi!

Temmuz başında yüksek ateş, boğaz ağrısı, solunum sıkıntısı ve ishal gibi şikayetle hastaneye başvuran Özkan çiftine, Kovid-19 tanısı konuldu.

Doktorların önerisiyle evde 3 haftalık tedavi süreci geçiren çift, evde dengeli beslenmeye çalıştı ve kendilerine verilen reçeteleri uyguladı. 

Avukat çift, 3 haftalık tedavinin ardından önce sağlıklarına sonra da işlerine kavuştu. 

Çisem Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 belirtisinin önce eşinde sonra kendisinde görülmeye başladığını söyledi. 

Boğaz ağrısı, göğüs ve nefes daralması ile ishal şikayetiyle hastaneye başvurduğunu ifade eden Özkan, oysa tedbirlere çok sıkı uyduğunu, test sonucunun "pozitif" gelmesinin ise kendisi için sürpriz olduğunu dile getirdi.

"Aldığım son nefes gibi gelmeye başladı"

Evdeki tedavi sürecinde ağrıların gün geçtikçe arttığını söyleyen Özkan, şöyle devam etti:

"İlk başta güneş çarpması olduğunu düşündüm. İlerleyen günlerde de soğuk algınlığı gibi bir rahatsızlık olmadığını anladım. Ciddi anlamda insanın bedenine verdiği rahatsızlığı hissedebiliyorsunuz. Vücutta organlar pıt pıt atıyor. Bacağım ve karnım 'kalp' gibi atıyor. Virüsün vücudumda dolaştığını hissettim. Hastalık 'ben buradayım' diyor. Bu hastalık geceleri uyutmadı. Tat ve koku kaybı çok oldu. Tüm hasarı ve yıkımı duyabiliyorsunuz."

Salgın sürecinde tedbirlere özen gösterdiklerini vurgulayan Özkan, bu hastalığın başlarına gelebileceğini hiç düşünmediğini dile getirdi.

Başta genç oldukları için çabuk iyileşecekleri kanısına vardıklarını anlatan Özkan, "Gece nefes alamadığım için uyandığımda içime bir korku düştü. Aldığım son nefes gibi gelmeye başladı." diye konuştu. 

İsmail Özkan ise hastalık sürecince ateşinin çok yükseldiğini vurguladı.

Ateşle birlikte şiddetli kas ağrısı yaşadığını ifade eden Özkan, "Bu ağrılar insana çok acı veriyor. Grip olduk ama böyle bir şey görmediğimiz için korkumuz arttı. Koku ve tat almamız birden kesildi. Maskesiz gezen vatandaşlar var. Lütfen çok dikkat etsinler. Anne, baba ve yaşlı vatandaşlara bulaştırma ihtimalleri var. Kendi ailesinde ölümcül bir sebebiyet verebilirler." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Geçmiş olsun
Geçmiş olsun - 3 ay Önce

Geçmiş olsun.Lütfen herkes durumun ciddiyetini anlaşın artık

halil tahmaz
halil tahmaz - 3 ay Önce

Çok geçmiş olsun ne,olur bize birşey olmaz demeyin maske,niz hem sizi hem karşınızdakileri koruyacaktır lütfen dikkat

Ahmed ahmed
Ahmed ahmed - 3 ay Önce

Geçmiş olsun inşAllah

Hakkı usta
Hakkı usta - 3 ay Önce

Çok geçmiş olsun.ailem ile bizde covid 19 gerçeğini yaşadık eşim işte rahatsız olunca işyeri hekimi iğne ilaç gönderiyor sonra 2 gün sonra birazdaha ağır geçiyor işyeri hekimi busefer raporla eve gönderiyor önce grip gibi düşünerek zaman geçti baktik olmuyor pandemi hastanesine gittik ve pozitif boğaz ağrısı halsizlik yorgunluk baş ağrısı koku kaybi nefes darlığı çok zor oluyor hastaneye yatırdılar 5gün kaldı ve eve döndü kızımda ateş halsizlik ve boğaz ağrısı oda evde tedavi oldu bitti kolay değil bende kendimi çok kolladım tahlil yapmadılar 5 gün sonra bende ful tahlile aldılar negatif ama iki bayram ev hapsi hem çevremizi kolluyoruz şükürler olsun her şey yolunda karantinada bitiyor bakıyorum da kimse dikkate almıyor maske ve mesafe bilhassa sigara hikyen Allah yardımcımız olsun geçmiş olsun

neco
neco - 3 ay Önce

Onumuz kis ve tehlike buyuk .zaten bayramda fazlaca temas oldu acisi cikacak uzerine okullar aciliyor felaket !alinan tedbirler birakiliyor yazik cok insan olecek

Ali veli
Ali veli - 3 ay Önce

Şu anda korona dan zatürre ye döndüğü için hastanede yatıyorum. Çektiğim acıları 1 gün çekseniz maskeleri inanın derdinize dikerdiniz.

SIRADAKİ HABER