İzmir’de işçilerden dilekçe: Bizi gömün!

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası, mezarlıklar müdürlüğü önünde ilginç bir eyleme imza attı. 696 sayılı KHK sonrasında Ege Üniversitesi’nde işsiz kalan 87 kişi için, ‘60 gündür direniyoruz kefenlerimizi giyiyoruz, diri diri gömülüyoruz’ diyen işçiler, müdürlüğe dilekçe vererek, ‘bizi gömün’ dediler

İzmir’de işçilerden dilekçe: Bizi gömün!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve bünyesindeki Genel İş Sendikası hükümetin 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) karşı yürüttüğü mücadele zaferle sonuçlanırken Ege Üniversitesi’nde güvenlik soruşturması kapsamında işsiz kalan 87 kişi adına Genel İş Sendikası İzmir 7 Nolu Şube sıra dışı bir eyleme imza attı.

Mezarlıklar Müdürlüğü önüne giden sendika temsilcileri burada alkışlı gösteri yaptı ve yargının dur kararı vermesine rağmen üniversitenin işçileri geri kabul etmemesine tepki gösterdi. KHK mağduru işçiler müdürlüğe dilekçe vererek, ‘bizi gömün’ dedi.

YAŞANANLARI ANAYASAYA GÖRE NASIL AÇIKLAYACAKSINIZ?

Kefenle eylem yapan işçiler adına konuyla ilgili açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı,  “696 sayılı KHK’ya göre hazırlanmış olan tebliğde sadece arşiv araştırması yapılması düzenlenmişken neredeyse tüm kamu kurumlarında güvenlik soruşturması yapılmış, işçilerin kendilerinin dışında tüm yakınları için de tahkikat yapılmıştır. Binlerce işçi, ikinci derece, hatta üçüncü derece yakınları ile ilişkilendirilerek güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek işsiz bırakılmıştır. Geçiş sürecinde sabıka kaydında veya arşiv araştırmasında sorun yaşamadığı halde ve bugüne kadar her hangi suçu bulunmamasına rağmen aile bireyleri veya akrabalarından hatta uzak akrabalarından herhangi bir kişi gerekçe gösterilerek işsiz bırakılmaktadır. Bu yaşananları hangi evrensel hukuka göre ya da anayasanın hangi maddesine göre açıklayacaksınız? Açıklayamazsınız çünkü hiç bir hukuk sisteminde böyle bir anlayış yoktur” dedi.

HÜKÜMETE VE ÜNİVERSİTEYE SESLENDİLER!

Ancak 31 Mart 2018 tarihinde Ege Üniversitesi Web sitesinde sınava girip başarılı olan birçok işçi arkadaşın ismi yazılmamıştır ve yine üniversitenin web sitesinde ismi olmayan işçilerin herhangi bir hak alacağı olmadığına dair beyanda bulunulmuş, işçilerin geleceğine, emeğine, güvencesine el konulmuştur. 2 Nisan 2018 itibariyle taşeron şirketlerde çalışan Ege Üniversitesinde ki yüzlerce işçi KHK da belirtilen güvenlik soruşturması nedeni ile kapsam dışı kalmış ve açlığa mahkum edilmiştir. Ege Üniversitesi Rektörlüğü mevcut KHK kapsamında çalışanların başvurularını kabul etmiş, sınava tabi tutmuştur. Sınava katılıp başarılı olan işçilere sulh sözleşmesi imzalatılmıştır.  Üniversite yönetimi tarafından işçilere herhangi bir açıklama yapma gereği duyulmamıştır. Sendikamıza yapılan açıklama da ise listede ismi olmayan işçilerin, İzmir Valiliği tarafından isim listesinin gönderildiği bu nedenle geçişlerinin yapılmadığı söylenmiştir.  Güvenlik soruşturmaları tamamlanmış ve işini kaybeden işçilerle ilgili kurumların sitelerinde kıdem ve diğer haklarını alamayacaklarına dair beyanlarda bulunulmuştur. Bu işçilerin emeğinin, geleceğinin ve güvencesinin gasp edilmesidir.

Ege Üniversitesi rektörlüğü önünde direnen işçilere suçlu muamelesi yapılmış işçiler ise İzmir Cumhuriyet başsavcılığına gidip dilekçe vererek “Suçlu isek yargılayın, suçlu değilsek işimizi, onurumuzu geleceğimizi geri verin” talebinde bulunmuştur. Basında “bir çılgınlık yaptık diyen çalışma bakanı” nasıl bir çılgınlık yaptığını görmek istiyorsa; yaşamları boyunca bir kez bile mahkemeye, adliyeye,karakola gitmemiş ve 24 yıl çalışmış ancak mevcut KHK ile güvenlik soruşturması nedeni ile  Rektörlük önünde 60 gündür işsiz kalan direnen ve çoğunluğu kadın işçi olan işçileri görmesi talebimizdir. Çalışma bakanı bir çılgınlık yapmış mevcut KHK ile çalışan işçileri işsiz bırakmıştır. Güvenlik soruşturması nedeni ile işsiz kalan bu işçiler İŞKUR aracılığı ile gönderilen hiçbir işyerinde KHK ile işten atıldığı gerekçe gösterilerek işbaşı yaptırılmamakta, bu işçiler ve işçilerin çocukları da dahil açlığa, ölüme mahkum edilmiştir. Hükümet işçileri öldürmüş gömmeyi unutmuştur. Buradan hükümete ve Ege Üniversitesi rektörüne sesleniyoruz; saydığımız tüm mağduriyetlerin ve eşitsiz, hakkaniyetsiz uygulamaların giderilmesi için ivedilikle yeni bir düzenleme yapılmalı, mağdur olan işçilerin işlerinin başına dönmesi sağlanmalı, bu işçilerin onurları gelecekleri işçilere geri verilmelidir” ifadelerini kullandı. (egedesonsöz)

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER