İzmir yeni ulaşım sistemini çok sevdi: İlk iki haftada 113 bin yolcu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı İZTAŞIT projesinde iki hafta geride kaldı. Yeni otobüslerle daha kaliteli bir hizmet vermeye başlayan İZTAŞIT araçları ilk iki haftada 113 bin yolcu taşırken, sistemin yeni olması nedeniyle görülen aksaklıklar da hızla gideriliyor.

İzmir yeni ulaşım sistemini çok sevdi: İlk iki haftada 113 bin yolcu

İZTAŞIT uygulaması Seferihisar’da minibüsleriyle taşımacılık yapan şoförleri tek çatı altında birleştirmişti.

Üç otobüs daha gelecek

İZTAŞIT’a kısa süre içinde dahil olacak üç yeni araçla birlikte sefer programındaki aksamaların en aza düşeceğini ifade eden ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, “Servis yetersizliği, hatların entegrasyonu gibi sorunlara hemen çözüm üretiyoruz. Ulamış’ta durak eksikleri tespit edildi. Bunlar da hızla tesis edilecek. Şu an için çok büyük bir aksaklığımız yok. Kooperatif üyeleri de hızla adapte oluyor. Kurumsallaştıklarının farkındalar ve buna uygun şekilde gelişim gösteriyorlar. Sistem çok yeni ve oturuyor. Bir süre sonra her şey çok daha iyi olacak” dedi.

Tüm ilçelere yayılacak

İZTAŞIT’ların, yakın gelecekte önce Yarımada genelinde, ardından da İzmir’in tüm çevre ilçelerinde çalışması hedefleniyor. Bu doğrultuda, ESHOT Genel Müdürlüğü’nün, ilçelerde hizmet veren bireysel taşımacılık kooperatiflerinin yönetimleriyle görüşmeleri devam ediyor.

İZTAŞIT’ta yapılan iyileştirmeler

975 ve 985 No’lu Seferihisar - İzmir hattında yaşanan yoğunluk nedeniyle sefer sıklığı, araç sayısı artırılarak 11 dakikadan 8 dakikaya indirildi.

991 No’lu Çamtepe - Seferihisar otobüslerinin sefer saatlerinin, Gödence, Gölcük ve Çamtepe’de ikâmet eden öğrencilerin okul saatleriyle uyumu, akşam seferlerinin artırılmasıyla çözüldü. Aynı otobüslerin, Bademler, İhsaniye ve Turgut bölgelerine de hizmet vermesi nedeniyle yaşanan zaman kaybı ise 732 No’lu Bademler - Urla hattının Bademler’i son durak yapmasıyla aşıldı. İhsaniye ve Turgut’a da 991 No’lu hatla hizmet verilmeye başlandı.

990 No’lu Beyler - Seferihisar hattı sabahları tek servisti, iki servise çıkarıldı.

829 No’lu Cumaovası - Seferihisar hattının Orhanlı’da son durak yapması yerine Ürkmez’de son durak yapması kararlaştırıldı. Böylece 829 ve 989 numaralı hatların entegrasyonu sağlandı.

989 No’lu Orhanlı - Seferihisar hattının, Ömür Beldesi ve Payamlı’ya hizmet vermesi nedeniyle yaşanan zaman kaybı ve sefer sıklığı yetersizliği ise filoya eklenecek üç yeni aracın gelmesiyle çözülecek.

Engelli ve 65 yaş üstü yolcular

ESHOT otobüslerine "ücretsiz" biniş hakkı bulunan yüzde 40 ve üzeri engelli raporu sahipleri, ağır engellilerin bir refakatçisi ve 65 yaş üzeri vatandaşlar; İzmir Büyükşehir Belediyesi Seferihisar Yerel Hizmet Müdürlüğü'nden ve Konak’taki ESHOT Müşteri Hizmetleri Birimi’nden ücretsiz alabildikleri fotoğraflı İzmirim Kart ile İZTAŞIT'lara da ücretsiz binebiliyor.

113 bin yolcunun 25 bini 65 yaş üstü

Toplu ulaşımda nakit ücret ve yol kenarından yolcu alma dönemini bitiren, sadece İzmirim Kart ile binilen ve ESHOT denetimi altında çalışan İZTAŞIT araçları, ilk iki haftada 113 bin 413 yolcu taşıdı. Tam, öğrenci, öğretmen ve 60 yaş yolcularının toplam biniş sayısı 88 bin 70 olurken; ESHOT Genel Müdürlüğü’nün sübvanse ettiği engelli, 65 yaş ve diğer ücretsiz binişlerin toplamı ise 25 bin 343 olarak gerçekleşti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahin Vaner
Şahin Vaner - 1 ay Önce

60-64 yaş grubunda vatandaş olarak seçimlerde asla BŞBelediyede CHP ye oy vermeyeceğiz. Tunç Soyer CHP ye çok kötülük etti bu konuda

Şahin ceyhan
Şahin ceyhan @Şahin Vaner - 1 ay Önce

Hangi vicdanla 180 kuruştan 300 kuruşa çıkarsınız

Cindoruk
Cindoruk - 1 ay Önce

1.5saat ayakta yolculuk.Super doğrusu.

Eda
Eda @Cindoruk - 1 ay Önce

Bahsettiginiz yer nerden neresi icin acaba? Dolmusla giderken oturan insan boylede oturabilir ne fark oldu acaba sizin icin?

Murat Çerkes
Murat Çerkes - 1 ay Önce

Evet çok güzel oldu ben bir öğrenci olarak henüz iki haftada daha hiç koltuğa oturamadim. Nereye gidiyorlar her gün her dakika bilmem onlar oturuyor ben ayakta derse gitmeden yorgunum. Otobüste koltuk yoooooookk

Neriman Gök
Neriman Gök - 1 ay Önce

Neden 60-65 yaş üstü kişilere ayrı otobüs yapmıyorlar

Ali mertal
Ali mertal @Neriman Gök - 1 ay Önce

Bi sen akıllısın zaten

İjlal sevinç
İjlal sevinç - 1 ay Önce

Bundan sonra chp belediyesine oy moy yooook yazıklar olsun

KÜŞAT ERGÜLEÇ
KÜŞAT ERGÜLEÇ - 1 ay Önce

60 YAŞ , 65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN ÜCRETSİZ BELİRLİ BİNİŞ SAATLERİ OLMALI... ÖRNEĞİN 10.00-16.30 , 18.00- 08.00 GİBİ... BU SAATLER DIŞINDA BİNİŞ NORMAL ÜCRET VEYA BİMİŞ KARTLARINA TANIMLANACAK BELİRLİ BİR BİNİŞ HAKKI KADAR OLABİLİR... BÖYLECE OKUL ÇIKIŞLARINDA , MESAİ ÇIKIŞLARINDA OKUL YORGUNU GENÇLERİMİZ VE ÇALIŞANLAR EZİYETSİZ BİR ŞEKİLDE EVLERİNE GİDERLER...
GENELDE GÜNLERİNİ BELEŞ ESHOT KARTLARIYLA GEZMEKLE GEÇİREN 60 - 65 YAŞ VE ÜZERİ SAYICA YÜKSEK BELİRLİ BİR KESİM MEVCUTTUR... ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE BÜTÜN GÜN DOLAŞILIP YORULUNMAZ , DİZLER , BACAKLAR , BELLER AĞRIMAZ ... NE ZAMAN ESHOT ARABASI KAPISINI AÇAR DIBDIIS... ELDE ALIŞVERİŞ MAĞAZA TORBALARI , HEMEN DAHA BİNMEDEN , " AYY BELİMM, BELİMM , VAY BACAĞIM BACAĞIM... GENÇLER BİR YER VEEİN LÜTFEN..".... BÖYLE BİR DAVRANIŞ , BÖYLE BİR ÇAĞDAŞLIK , BÖYLE BİR OLGUNLUK OLAMAZ....

Eda sgnc
Eda sgnc - 1 ay Önce

1.5saat ayakta yolculuk.Super doğrusu. Yazan kişi dolmusta oturuyor muydunuz acaba? İnsan ogluna iyilik yaramaz ne yapsan yaranamazsin

Emir
Emir @Eda sgnc - 1 ay Önce

Dolmuşlarda parayla seyahat edildiği için pek yaşlı göremezsiniz.. Bedava olduğu için sırf dolaşmak olsun diye ya da ekmek almaya fırına gideyim nasılsa bedava diyen çok fazla..

Saruhan semiz
Saruhan semiz - 1 ay Önce

Cok sikayet var. Ilk durakta dolup , Ara duraktakileri almiyorlar.bu arabalar yetersiz. 4_5 tanesi bi otobus etmez.40 dakikadan fazla bekliyoruz.


SIRADAKİ HABER