İzmir turizmine 'corona' darbesi

Corona virüsün etkisi turizme de yansıdı. Uzak Doğu pazarının uğrak tatil beldesi olan İzmir'de, 'virüs' sakinliği yaşanıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan ETİK Başkanı İşler; "İptaller almaya başladık. Yaz rezervasyonlarında bir yavaşlama yaşanıyor" dedi.

İzmir turizmine 'corona' darbesi

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Aralık 2019'dan bu yana hayatımızda olan ve endişeyle takip ettiğimiz corona virüsü, turizme de darbe vurdu. Çinli turistlerin yanı sıra, yaz aylarında yurt dışından pek çok misafir ağırlayan İzmir ve çevre illerden, corona virüs etkisi hissedilmeye başlandı.

Rezervasyonların alınmaya başladığı bu aylarda sakinlik yaşandığına değinen ETİK Başkanı Mehmet İşler, konuyla ilgili Ben TV'ye detaylı açıklamalarda bulundu.

"CİDDİ İPTALLER ALDIK"

Corona virüsünün şimdiye turizme 3 önemli etkisi olduğunun altını çizen İşler; "Birincisi; Çin'de Uzak Doğu pazarından gelen; İstanbul'dan gelip İzmir'den geçip, Denizli'den Kapadokya'ya giden gruplarımızı etkiledi, ciddi bir iptal aldık oradan. İkincisi ise, İzmir'deki mermer fuarıyla ilgili iptaller almaya başladık. Üçüncüsü ise, şu anda Türkiye genelinde yaz rezervasyonlarında bir yavaşlama yaşanıyor. Ama bu doğaldır, insanlar korkuyorlar. Seyahat etmek yerine bulundukları yerde kalmayı tercih ediyorlar. Ama bunun aynı Sars virüsü gibi, domuz gribi, kuş gribi gibi bununda bir mutasyona uğramış olduğuna eminiz. Tabii ki basit bir şey demiyorum ama insanların hayatının içinde ön plana çıkartılarak bütün seyahat ve iş planlarını yok edebilecek kadar da çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Nisan ayından itibaren havalarında ısınmasıyla birlikte otomatikman bu virüste etki alanını kaybedecektir ve dünya gündeminden düşecektir" dedi.

"DAHA AĞIR DARBE VURULMASININ ÖNÜNE GEÇECEK"

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 6 ülkede vize kaldırmasına da değinen İşler; corona virüsün turizm ekonomisine darbe vurmasının önüne geçilebileceğini ifade etti. İşler; "Tam o sırada çok önemli bir şey yapıldı Türkiye'de. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı ön gördü, dedi ki; bu seneki satışlar bu sebeplerden dolayı Şubat, Mart, Nisan aylarında yavaşlayacak ancak sezonda da bir Türk turizmine darbe vurulmasın diye; Kültür ve Turizm Bakanlığı 6 tane ana pazarımızdaki vizeleri kaldırdı. Bu çok önemli bir hamleydi. Düşünebiliyor musunuz; son dakika karar vereceksiniz, Avrupa'da istediğiniz yere son dakika gidebiliyorsunuz ama Türkiye için vize almak zorundasınız. Bu tam bir kaotik ortamdı ama Kültür ve Turizm Bakanlığı bunu ön gördü. Bu da son dakika satışlarında rakiplerimizle aynı kozu elde etmemizi sağlayacak. Corona virüsünün bize düşünülenden daha ağır bir darbe vurmasını engelleyecek. Bu konuda da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı da tebrik etmek istiyoruz" şeklinde konuştu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER