İzmir'in en 'lezzetli' festivali!

Konak Belediyesi üç gün sürecek bir yemek festivali düzenleyecek. ‘Mutfak Konak: İzmir Lezzetleri Festivali’ adıyla duyurulan etkinliğin tanıtım toplantısı bugün Abacıoğlu Hanı'nda yapıldı

İzmir'in en 'lezzetli' festivali!

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Konak Belediyesi ev sahipliğinde 18-19-20 Ekim tarihleri arasında, Tarihi Kemeraltı Çarşısı içinde bulunan, Abacıoğlu Han ve 1. Beyler Caddesi'ndeki 847 sokakta bulunan mutfakta gerçekleştirilecek 'Mutfak Konak: İzmir Lezzetleri Festivali'nin tanıtım toplantısı, Abacığlu Han'ında gerçekleşti. 

Bu yıl ilki düzenlenecek olan festivalde;Seferad, Rum, Girit, Levanten, ;Osmanlı Saray, Balkan, Anadolu ve diğer yerel mutfaklardan tatların sunumları yapılırken, ünlü şefler ve alanlarında uzman kişiler tarafından atölye çalışmaları, söyleşiler, tadım etkinlikleri, yarışmalar ve dinletiler gerçekleştirilecek.

Ünlü şeflerin ve pek çok davetlinin katıldığı tanıtım toplantısında; Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, amaçlarının binlerce yıllık geçmişiyle zengin bir kültürel mirasa sahip olan İzmir'in lezzetlerini ve mutfak kültürünü tanıtmak olduğunu ifade etti.

"YOKLUKLARDAN, OTLARDAN ZENGİN SOFRALAR YARATAN İNSANLARIN MEKANI BURASI"

Pekdaş; "Bugün bir projenin startını veriyoruz. İzmir lezzetlerinin tarhini yaşatmak gerekir. Dünyada eşi emsali yok İzmir'in. Homeros, İlyada Odessa destanın yazarı, gök kubbenin altındaki en güzel şehir olarak tanımlar bu şehri. Dünyanın en eski çarşılarından birisi ve bu çarşıyı yaşatan aynı zamanda mutfak kültürü. Tarihi ipek yolu ve İzmirin buluşma noktasında. Asyanın baharatı buradan ulaşıyor Avrupaya. Bu kadar farklı kültürleri, inançları barış içinde binlerce yıl yaşatan bu şehrin farklı yapacağı şeyler olmalıydı. Göreve gelir gelmez kent tarihi birimi faaliyete geçti. Önce tur yapalım dedik. Ne kadar zengin bir tarihte, şehirde yaşadıklarının farkında olsunlar istedik. Biz bu gezilere başladık ve artarak devam etti. Amacımız buranın bir kültrel ekonomik değer olduğunu göstermekti. Kent tarihi zengileşmeliydi, en önemlisi de mutfak ve lezzetlerdi. Akdeniz mutfağının en güzel tatlarını burada yaşıyoruz. Yokluklardan, otlardan engin sofralar yaratan insanların mekanı burası. Hem göze hem mideye hitap eden insanların şehri. Faaliyet sadece karın doyurma faaliyeti değil. Güzel sofralar kurmak, sunumuya, renklerin bze yansımasını sağlamak da bir kültür. Rengiyle sunumuyla da bir bütün olarak düşünüyoruz. Bütün bunlar mutfaın içinde olan kavramlar. Ege'nin İzmir'in Akdeniz'in bu kültrünün gelecek nesillere aktarmak bir borç bizim için bunu sağlamak zorundayız." dedi.

"EN GÜZEL YANI..."

Lezzet şenliğinin oluşma aşamasından da bahseden Pekdaş;"Liman şehrinden olduğu yandan bu yana doğrudan gelen lezzetler. Bunu yaşatmak çin bir şey yapmak lazımdı. Bir radyo programından sonra sohbet ederken, bizim yemekhane açmak için düşünğümüz bir yer vardı. Buralarda bunları yapsak ne güzel olurdu derken, gelip bu yerlere bakmak ve ardından iş birliği ile hayata geçmesini sağladık. Tüm aşçılarımızın, pek çok katılımcı bize destek verdi. En güzel yanı buydu. Bu iş devam edecek bir iş." dedi.

"TÜRKİYE'NİN İHTİYACI OLAN DA BU"

"Miras aldığımız bu zenginliği ve mutluluğu gelecek kuşaklara aktarmanın mutluluğu içindeyiz." diyerek sölerine devam eden Pekdaş; "Öğrenmeye hazır insanlar varsa biz onlara, farklı lezzetler öğrenmelerini sağlayacak mekanlar ve etkinlikler yaratalım dedik. Bu bir başlangıç. Yemek yapmayı öğrenmek kadar bu yemeğin dayandığı kültürü öğrenmek sofranın muhaşeretini de öğrenmek önemli. Paylaşmacı bir gelenekten geliyoruz biz. Ortak tarhanalar yapıp kurutan, ortak turşular kuran gelenekten geliyoruz. Türkiye'nin ihtiyacı olanda bu. Geleneksel değerlere ve tarihe sahip çıkmak. İnsanları yalnızlaştıran bir zihniyete mahkum etmektense dayanışma kültründen yararlanalım istiyoruz." dedi.


 


  

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER