banner51

İzmir Ekonomi Üniversitesi birinciliği İzmir'e taşıdı

Türkiye’nin en başarılı mimarlık bölümlerinden biri olan, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, ‘’13. Mimarlıkta Sayısal Tasarım Ulusal Sempozyumu’’ kapsamında düzenlenen Kabuk Tasarım Yarışması’nda birinci oldu.

İzmir Ekonomi Üniversitesi birinciliği İzmir'e taşıdı

“Örtüşmeler ve Kesişmeler” ana temasıyla yapılan yarışmada, Mimarlık Bölümü 2. Sınıf öğrencileri Tunç Çokuysal, Canberk Kaplan ve Barış Dondar’ın “Kaburga” adlı tasarımları İzmir’e birincilik kazandırdı.

Yarışmaya; İEÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güzden Varinlioğlu, öğretim görevlileri Onur Dinmez ve Metin Şahin’in mentorluğunda hazırlanan öğrenciler, sosyalleşme ve çeşitlilik kavramları üzerinden yola çıktılar.

Mimarlık Öğrencisi Tunç Çokuysal, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öncülüğünde kurulan, mimarlığın birçok yan disipliniyle ilgilenen ECOFAB ile çalıştıklarını, “Yarışmada, mimarlığı farklı disiplinler ile ele alıp bir üst örtü, kabuk üretmemiz istendi. Biz de ekip arkadaşlarımızla birlikte sosyalleşme, tanımlayıcı alan ve çeşitlilik kavramları üzerine çalıştık. Tasarımımızda, kampüste insan yoğunluğundan etkilenmeyecek şekilde öğrencilerin sosyalleşebilecekleri ve dinlenebilecekler alanlar yaratmayı amaçladık. Üniversitede 200 öğrenciye en çok nereye gittiğini, hangi kafede oturduğu, ders yoğunluklarını sorduk. Bunları analiz ederek mimarlık disipliniyle birleştirdik ve tasarımımızı oluşturduk” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Türkiye’nin en güzel şehrine getirilen her ödülün değerli olduğunu, öğretim üyelerini ve öğrencilerini tebrik ettiğini, İzmir Ticaret Odası’nda aldığı güç ve İzmir’e verdiği değer ile ulusal ve küresel ölçekteki bütün yarışmalarda, etkinliklerde bu şehri temsil etmeğe kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER