İzmir'deki orman yangınında flaş gözaltı!

İzmir'in Menderes ilçesinde dün başlayan orman yangınında soğutma çalışmaları sürüyor. Yangının 22 saatte kontrol altına alındığını söyleyen Bakan Pakdemirli, bir kişinin de gözaltına alındığını bildirdi. Bakan ormanda mangal yakılmasına ilişkin önlem alınmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı ile görüşme yapıldığını da belirtti.

İzmir'in Menderes ilçesinde çıkan orman yangınının gece saatlerinde kontrol altına alınmasının ardından bölgedeki soğutma çalışmaları hava ve karadan sürüyor.

Çile köyü yakınlarında dün öğleden sonra çıkan, rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan yangının kontrol altına alınmasının ardından başlayan soğutma çalışmalarına günün ilk saatleriyle birlikte helikopterler de katıldı.

Bölgede yeni bir yangın çıkmasının önüne geçmeye çalışan ekipler, alevlerin arasında kalan Koru Sitesi çevresinde de önlemleri artırdı.

Yangın nedeniyle 79 konutlu sitenin arıtma tesisi ile bahçesi büyük oranda tahrip oldu. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin site çevresinde aldığı tedbir sayesinde evlerde büyük çaplı bir hasar oluşmadı.

Özdere-Ahmetbeyli arasındaki kara yolu ise arazözlerin rahat bir şekilde bölgeye ulaşması için sivil araç trafiğine kapatıldı.

Türkiye'nin farklı kentlerinden bölgeye gelen arazöz ve ekipler, duman çıkışı yaşanan bölgelere anında müdahale etmek üzere bekleyişini sürdürüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Pakdemirli, yangının 22'nci saat itibarıyla tamamen kontrol altına alındığını söyledi.

Yangının çıkış nedeniyle ilişkin soruyu yanıtlayan Pakdemirli, "Arkadaşların bir tespiti var. Bir başlangıç noktasında yiyecek içecek materyali bulunmuş" diye konuştu.

Pakdemirli, olayla ilgili bir kişinin de gözaltında olduğunu kaydetti.

Alevlere 350 personelle müdahale edildiğini kaydeden Pakdemirli, "Menderes'teki yangında hiçbir yerleşem yeri zarar görmedi. Burada yangında bir sitenin yandığı da doğru değil. 300-400 hektar etkilenmiş olabilir. Kesin rakamlar ölçümler yapıldıktan sonra yapılacak'' bilgisini verdi.

Bir hafta içerisinde yurt genelinde çıkan 227 yangından 33'ünün İzmir'de olduğunu belirten Pakdemirli, ormanda mangal yakılmasına yönelik önlem ile ilgili İçişleri Bakanlığı ile görüştüklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER