İzmir'deki dilek paralarını kim alıyor?

İzmir'in Şirince köyündeki St. Jean John Baptist Kilisesi’nde içinde Meryem Ana’nın heykeli olan havuza atılan dilek paralarının akıbeti araştırılıyor.

İzmir'deki dilek paralarını kim alıyor?

Her yıl 1.5 milyon yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan İzmir Şirince köyündeki St. Jean John Baptist Kilisesi’ne (Meryem Ana) ait havuzun içerisine dilek amacıyla atılan yerli ve yabancı madeni paralar, İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. 

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, ortasında Meryem Ana heykeli bulunan tescilli havuzda inceleme yapan uzmanlar, havuzda toplanan paranın yıl içerisinde ciddi boyutlara ulaştığı saptadı.

İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’na resmi yazı ile başvuran müdürlük, havuza atılan paraların kim tarafından toplandığının, toplanan paraların kayıt altına alınıp alınmadığının, mevcut uygulamayla ilgili kamu zararı oluşup oluşmadığının tespit edilmesini istedi. 

Resmi yazıda ayrıca bölgede işletmecilik yapan kişi ya da tüzel kişinin vergi mükellefi olması durumunda havuzdan elde edilen gelirin vergi kayıtlarına girip girmediğinin incelenmesi talep edildi.

 

Haberde, kafeterya işletmecisi Yonca Sengel'in, “İncelemeden haberim yok. Ancak toplanan paralar köy yararına yapılan yardımlar için kullanılıyor” derken, Şirince Mahallesi Muhtarı Levent Apak ise, "Havuzda ne kadar para toplandığını bilmiyoruz. Sadece paranın kafeterya işletmecisi tarafından toplandığını biliyoruz. Bugüne kadar bu konu hiç sorgulanmadı. İnceleme yapılırsa ne çıkacağını biz de merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

KAMERA KURULACAK

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise şu bilgileri verdi: “Söz konusu kiliseye ait tescilli havuz uzun süredir takip ediliyor. Yürütülen çalışmada havuzda toplanan para miktarının çok yüksek olduğu tespit edilince resmi yazışmalar başlatıldı. Konuyla ilgili Efes Müze Müdürlüğü de bilgilendirildi. Bölgeye kamera sistemi konulması düşünülüyor.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER