İzmir'de 'Yunan' protestosu: Geldikleri gibi gidecekler

Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye'ye ait olan 18 ada ve kayalığın Yunanistan tarafından işgal edildiğini daha önce belgeleriyle açıklayan Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, bugün HKP ile birlikte Yunanistan Başkonsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV -

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), bugün Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye'ye ait olan 18 ada ve kayalığın Yunanistan tarafından işgal edildiğini daha önce belgeleriyle açıklayan Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım önderliğinde Yunanistan'ı protesto etmek için Gündoğdu Meydanı'nda bir basın açıklaması düzenlediler. Basın açıklamasının ardından, 5 kişilik bir grup Yunan Başkonsoluğu önüne siyah çelenk bıraktı.

"YUNANİSTAN DERHAL BAYRAKLARINI İNDİRMELİ"

Basın bildirisini okuyan Yalım; başta İzmir Koyun adası olmak üzere Doğu Ege Denizi'nde 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığının 20014'ten beri Yunan işgali altında olduğunu ifade etti.

Yunanistan'a çağrıda bulunan Yalım; "Yunanistan derhal bayraklarını indirmeli, adalardaki Yunan askerleri ile Yunan vatandaşlarını tahliye etmeli ve adaları boşaltarak Türkiye Cumhuriyeti'ne teslim etmelidir. Adaları silahlandırmak suretiyle, Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşmasını ihlal eden Yunanistan, adaları kullanma hakkını kaybetmiştir. Yunanistan anılan adaları boşaltmalı ve Türkiye Cumhuriyeti'ne teslim etmelidir. Taşoz Adası'ndan elde edilen petrol geliri de Türkiye'ye iade edilmelidir." dedi.

Ellerinde 'Çipras Go Home', 'Geldikleri gibi gidecekler' yazılı dövizler taşıyan grup, sık sık "Emperyalizme karşı omuz omuza" şeklinde slogan attılar.

"GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER"

Yalım'ın açıklamalarından sonra 5 kişilik bir grup, polis ablukası altında Yunan Başkonsoluğu'nun önüne siyah çelenk bıraktı. Burada da kısa bir açıklamada bulunan Yalım; "Yunanistan en kısa sürede bu adaları boşaltmalıdır. Geldikleri gibi gidecekler. Gitmezlerse bedelini ödemek zorundalar, ödeyeceklerdir" dedi.

Grup açıklamanın ardından, olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 17:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami Soğancı
Sami Soğancı - 1 yıl Önce

Hukuki ve fiili olarak T.C. Devletine ait adaların haksız ve hukuksuz olarak işgal eden yunan palikaryasına dersini veren ve senelerce devletin çıkaramadığı sesi çıkaran ve kamuoyunu bilinçlendiren Sn.Ümit Yalım başta olmak üzere destek veren halkımıza şükran borçluyuz,tebrik ediyor ve kutluyor ve herkese şükranlarımı sunuyorum,sağolun varolun.

Banu kızılay
Banu kızılay - 1 yıl Önce

Ne hazindir ki 19 Mayıs'ımızın 100.yıldönümünü kutladığımız zamanda 18 Adamızı ve Kayalıklarımızı kaybettik

Banu Kızılay
Banu Kızılay - 1 yıl Önce

19 Mayıs ruhunun üzerinden 100 yıl geçti. Ne mutlu bize kutluyoruz ama diğer yandan başta Ulu Önderimiz Atatürk ve tüm kahramanlardan büyük utanç duyuyorum. 18 Adamızı ve Kayalıklarımızı yani topraklarımızı kaybettiğimiz için! Milletce bu konuda daha çok ses çıkarmamız gerektiğine inanıyorum. Sayın Ümit Yalım'a minnet borçluyuz, onun sayesinde bu gerçekleri öğreniyoruz. Sayın Ümit Yalım'a sonsuz teşekkürler ve başarılar. Saygılarımla

SIRADAKİ HABER