İzmir'de son üç ayda 350 civarında ...

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, başta doktorlar olmak üzere memur, hemşire, teknisyen gibi pek çok meslek gurubundan, sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı birimlerinden istifa ettiğini, ya da emekliliğini hak edenlerin, emekliye ayrıldığını ifade etti. Doğruyol, "yaşadıkları sıkıntılardan dolayı ya emekliliğe ayrılıyorlar, ya da istifa ediyorlar, sadece İzmir’de son üç ayda 350 civarında sağlık çalışanı istifa etmiş, ya da emekli olmuş." açıklamasında bulundu

İzmir'de son üç ayda 350 civarında ...

BEN HABER - 

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, pandemi sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Doğruyol, sağlık çalışanlarının yaşadığı zorluklardan bahsederek, başta doktorlar olmak üzere memur, hemşire, teknisyen gibi pek çok meslek gurubundan, sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı birimlerinden istifa ettiğini, ya da emekliliğini hak edenlerin, emekliye ayrıldığını ifade etti.

"SADECE İZMİRDE SON 3 AYDA..."

Doğruyol, “Covid-19 salgınıyla mücadelede kendilerinden ailelerinden yakınlarından taviz vererek en önde mücadele eden sağlık çalışanlarının yorgun, bitkin düştüğünü ve pek çok sağlık çalışanının amirleri tarafından baskıya maruz kalmasından dolayı tükenmişlik sendromu yaşadığını,  yaşadıkları sıkıntılardan dolayı ya emekliliğe ayrılıyorlar, ya da istifa ediyorlar, sadece İzmir’de son üç ayda 350 civarında sağlık çalışanı istifa etmiş ya da emekli olmuş” dedi.

İşte Doğruyol'un açıklaması:

Pek çok kamu kurumunun esnek çalıştığı şu dönemde bile, sağlık çalışanlarının esnek çalışmaları bir yana, her geçen gün artan iş yüküyle adeta prese sıkıştırılmışlardır. Sağlık çalışanlarının mesai düzenlemelerinin bir an önce yapılması, günlük mesai saatlerinin 5 ya da 6 saate düşürülmesi gerekiyor. Gün aşırı mesai ya da bir hafta dolu bir hafta boş şeklinde olabilir. Filyasyona görevlendirilen arkadaşlarımız hafta sonları bile göreve gitmektedirler görevlendirme süreleri çok uzun sürelerin kısaltılması gerekir. Pandemi döneminin yükü sağlık çalışanlarının sırtında kaldı, kamu ve özel sektörün tüm birimlerini pandeminin yükünü biraz olsun sağlık çalışanlarının sırtından almak için çaba göstermeleri gerekiyor.

Sağlık çalışanlarımızı istifaya ve emekliliğe sevk eden nedenlerin başında her geçen gün ağırlaşan çalışma koşullarının olduğunu düşünüyoruz. Pandemi döneminde, virüsle mücadelede vatandaşlarımızın umursamaz tavırları da etkili oldu. İstatistikler gösteriyor ki, bir sağlık çalışanının normal vatandaştan yaklaşık 10 kat daha fazla hastalığa yakalandı ve hayatını kaybetti. Her an hasta olma riski taşıyan sağlık çalışanları, kendi canlarından ve ailelerinden daha önemli olmadığını düşünmeleri ve pandemiyle mücadelede geleceği görememelerinin de sağlık çalışanlarını istifaya ve emekliliğe sürüklendi.

İstanbul’da 367, İzmir’de yaklaşık 60 civarında aile hekimliği pozisyonunun da boş olduğu göz önüne alınırsa doktor eksikliğimizin ne aşamalara geldiği görülmektedir. Mesleğinde daha başarılı olan doktorlarımızın özel sektöre geçmesiyle de kamuda ki hekim açığımız artmaktadır. Kamuda sağlık hizmetleri sunumunun, sağlıklı bir şekilde devam etmesi için, bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasında yarar vardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER