İzmir'de patates ve soğan el yakıyor!

Karşıyaka ilçesinde yıllardır kurulan Bostanlı Pazarı'nda fiyatlar cep yakıyor. Özellikle kilosu 7 liraya kadar çıkan soğan ve patatesin fiyatının yüksek olması vatandaşı şaşkına çevirirken, Erişen'den, yüksek fiyatlara ilişkin açıklama geldi

İzmir'de patates ve soğan el yakıyor!

Karşıyaka Bostanlı Pazarı'nda, artan soğan, domates ve patates fiyatları vatandaşları mutsuz etti. Soğan ve patatesin kilosu 7 lira, domatesin ise 5 liraya kadar çıktı. Alışveriş yapan vatandaşlardan emekli Kevser Sezer, fiyatların yüksek olduğunu belirterek, bu durumdan yakındı. Bugünden itibaren yemekleri soğansız yapacağını söyleyen Sezer, pazarda fiyatların emekli bir insan için fazlasıyla pahalı olduğunu belirtti. 

İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, pazarda cep yakan fiyatların yüksek olma gerekçesini açıkladı. 

Domatesin henüz seradan alındığını ve serada ürünlerin bitmek üzere olduğunu kaydeden Erişen, "Henüz tarladan ürün alınmadı. İhracatımız da var. Talep çok olunca fiyat yükseliyor. İzmir'de iklim de biraz tuhaf. Hava durumunun değişkenliği de bu fiyatları etkiliyor. Soğan ve patates fiyatları bu nedenle yüksek" dedi. Geçen yıl hem soğanın hem de patatesin fiyatının düşük olduğunu, o zaman kimsenin bunları almadığını kaydeden Hamdin Erişen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Patatesler depolarda kaldı, üretici perişan oldu. Biz, patatesler depoda kaldığında bunları misafirlerimiz olan Suriyelilere verelim' dedik ama sesimizi duyan olmadı. Şimdi bölge bölge patates ve soğan çıkıyor. Yeni mahsul çok az. Az ekildiği ve iklim etkisinden dolayı fiyatlar yükseldi. 15 gün daha bu fiyatların bu şekilde devam eder. Fiyatlarda düşme olacak ancak geçen yılki fiyatları kimse beklemesin. Mazot fiyatı belli. İşçi geçimini sağlamak zorunda. Nakliye yüksek, tarlada kullandığı su fiyatı yüksek. İnşallah düzelir."

PAZARA GELEN ŞAŞKINLIK YAŞADI

İzmir'in Hatay semtinde kurulan Perşembe Pazarı'nda, soğanın tezgahtaki fiyatı 7 liraya kadar çıktı. Patatesin fiyatı da 5 ile 6 lira arasında değiştiyor. Pazara gelen vatandaşlar, özellikle soğanın fiyatını görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Vatandaşlardan Serpil Tekin, çok pahalı olduğunu, hiç bu kadar yüksek fiyatlarla karşılaşacağını düşünmediğini belirtti. Pahalı da olsa soğan almak zorunda olduklarını belirten Tekin, "Bir kilo soğanı 7 liradan yiyeceğimi 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Doları geçti. Artık kokusu ile yemeği pişireceğiz. Kıymetli, değerini bilmek lazım. 3 haftada bu kadar nasıl yükselebilir. Tarladaki garibim çiftçiden kaç paraya alıyorlar acaba, yazık köylümüze, yazık" diye konuştu.

Pervin Durmaz isimli vatandaş da geçen hafta soğanın 5 lira olduğunu ama almadıklarını söyledi. Durmaz, "Şimdi 7 lira, artık sanırım soğan yemeyeceğiz. Gitgide pahalı oluyor. Geçen yıl 1 liraya alıyorduk. Seneye 10 lira mı olur 20 lira mı belli değil" diye konuştu. Vatandaşlardan Kemal Kurt ise "Anlaşılır gibi değil. Altın borsasına dönüştü. Tarım politikaları iflas etti. 'Yiğit muhtaç oldu kuru soğana', derlerdi. Bu artık başka türlü düşünülmeli" dedi.

Pazarcılardan Sedat Özcan da fiyatlardan şikayetçi oldu. Artık insanların kilo ile değil tane olarak soğanı aldıklarını söyleyen Özcan, "Alıcı da bulamıyoruz. Biz de şaşırdık, tarihinde ilk kez soğan bu fiyatları gördü. Allah herkesin yardımcısı olsun. Her gün üstüne 50 kuruş, 1 lira zam geliyor. Öyle olunca biz de bunu etikete yansıtmak zorunda kalıyoruz. Kimse alamıyor. Üç tane isteyen de var 5 tane isteyen de. Artık kilo ile soğan satamıyoruz" dedi.

Pazar esnafından Yaşar Anatemur da, "Biz de mağduruz ama 2 yıldır mahsuller tarlada kalıyor. Çiftçi çok zor durumda. Bankalara borçlandılar, traktörünü satanlar oldu. Şimdi ürün biraz pirim yapınca isyan etmemek lazım. Çiftçileri de düşünmemiz gerekiyor. Soğan fiyatı yüksek ama yapabileceğimiz birşey yok. Vatandaş fiyatı yüksek buluyor. Alamayıp dönen çok. Poşete koyup, fiyatı görünce bırakıp gidiyorlar" diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA PATATES SOĞAN ESPRİSİ

Patates ve soğanın fiyatı, sosyal medyaya da konu oldu. Sosyal medya kullanıcıları, bir kadının boynunda asılı olan soğan ve patetes fotoğrafını 'Ooo, Fatma teyzemin gelini yine düşman çatlatıyor' notuyla paylaştı. Fotoğraf, kısa sürede paylaşım ve beğeni rekoru kırdı. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER