İzmir'de Kovid-19 tedbirleri denetimi

İzmir'de İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" genelgesi kapsamında kent genelinde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar ve kafeteryalarda denetimler yapılıyor

İzmir'de Kovid-19 tedbirleri denetimi

Vali Yavuz Selim Köşger, Balçova ilçesindeki denetimlere katılarak işletmelerde sosyal mesafe kuralı, hijyen ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup uyulmadığı denetlendi.

İşletmeci, çalışan ve vatandaşlarla sohbet eden Vali Köşger, sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uygun hareket edilmesini istedi.

Yavuz Selim Köşger, gazetecilere, bugün İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında Türkiye genelinde eş zamanlı yapılan denetimlerle tedbirlere dikkat çekmek istediklerini ifade etti.

Türkiye'nin koronavirüs sürecinde yaptığı çalışmalarla herkese örnek olduğunu ifade eden Köşger, şunları kaydetti:

"Ancak hayat normalleşmeye başladıkça biraz hızlı bir şekilde normalleşmeye başladığımız gözlemleniyor. İzmir önemli turizm merkezlerinden bir tanesi, sahiller başta olmak üzere plajlarda sosyal mesafeye, hijyene ve maskeye riayet edilmediği hususu birkaç gündür gündemde. Çeşme'de bundan dolayı uygulama yapılan bir kaç mekan oldu. Yeni normale uyarak kurallara riayet edelim. Maskeyi, mesafeyi ve hijyen kurallarını uygulayalım. Ama hayatımıza devam edelim. Hayatın ve ekonominin de devam etmesi lazım. Ülkemizin üretmesi gerekiyor. Eğlenmek isteyen vatandaşlarımızın da kurallara uyması gerekiyor. Vatandaşlarımızdan yeni normali hızlı bir şekilde içselleştirmelerini ve hayatlarına bu çerçevede devam etmelerini bekliyoruz. Gereksiz yakınlaşmalara girmemek gerekiyor. İhtiyaç değilse seyahatler yapılmasın. İnşallah bunun da üstesinden geleceğiz. Ülke ekonomisini ve hayatı durdurmadan kurallara uyarak devam edeceğiz. Buradaki denetimlerde de Balçova esnafının kurallara uyduğunu gördük. İzmirlilere teşekkür ediyorum."

Denetimlerin gün boyunca kent genelinde süreceği belirtildi. Vali Yavuz Selim Köşger'e, Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve diğer ilgililer eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 14:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayten Darik
Ayten Darik - 3 ay Önce

Karataş ta esnaf dolu hiçbiri maske takmıyor polisi aramakta fayda etmedi lütfen kontrol edilsin

Zeki Atar
Zeki Atar - 3 ay Önce

İZBAN, METRO, TRAMVAY, OTOBÜS ve MİNİBÜS gibi toplu taşıma araçlarında sosyal mesafeyi korumak için yeniden oturma düzeni oluşturularak koltuklarda ve zeminde gerekli işaretlemeler yapılmıştır. Ancak toplu taşım araçlarında gerekli denetimler yapılmadığı için hiç boş koltuk bırakılmadan oturulmaktadır. Ayaktaki yolcuların durumu daha da vahimdir. Neredeyse aralarında hiç mesafe olmadan temas halinde yolculuk yapılmaktadır. Sosyal mesafeyi korumak için yan yana oturulmaması gerektiği ikaz edildiğinde ucu kendisine de dokunup yerinden olacağını düşünen birisi "o uygulama kaldırıldı" deyip kendi zihniyetindeki kişilerden destek görmekte, uyarıyı yapanı bir dövmedikleri kalmaktadır. Ayrıca o kişiye sözlü tacizler yol boyunca devam etmektedir. Maske takma konusuna hiç girmedim çünkü o konuda da kendini aşıp yeni maske takma şekilleri geliştirenler o kadar çok ki. Saygılarımla.

Viruse  karşı  duyarlı bir vatandas
Viruse karşı duyarlı bir vatandas - 3 ay Önce

İzmir Bayrakli Gumuspala mahallesinde oturuyorum. Döner ünlü mamuller ve esnafların cogu maskesiz .hiç denetim yok anacadde de birçok insan maskesiz. Lütfen denetim. Mahalle mizde polis karakolu var ama denetim yok.

SIRADAKİ HABER