İzmir'de korku dolu bekleyiş: Tüfekli nöbet!

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, son bir ay içinde başıboş köpeklerin saldırısı sonucu 10 hayvanın telef olduğunu ve yaralandığını öne süren vatandaşlar, hayvanlarını korumak için tüfekle nöbet tutuyor

İzmir'de korku dolu bekleyiş: Tüfekli nöbet!

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, köpeklerin ahırlardaki hayvanlarına saldırdığını ve telef ettiklerini öne süren mahalleli, hayvanlarını korumak için gece gündüz nöbet tutuyor.

Kırsaldaki Ertuğrul Mahallesi'nde hayvan yetiştiricileri son bir ayda gruplar halinde dolaşan köpeklerin saldırısı sonrası 10 hayvanlarının telef olduğunu, birçoğunun da yaralandığını belirterek, hayvanlarını korumak için tüfekle beklemeye başladı. 

Selma Arslan, yaptığı açıklamada, geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını söyleyerek, bu nedenle başıboş köpeklerin bölgeden uzaklaştırılmasını istediklerini dile getirdi.

Bir hayvanını köpeklerin saldırarak yediğini anlatan Arslan, "Sabahleyin geldiğimizde hayvanı böyle yaralı olarak bulduk. Geldiğimizde kalabalık köpek grubu vardı. Sesimizi duyunca kaçıp gittiler ama bizlere saldırsa insan dahi kurtulamaz. Köpekler, iki düveme saldırdı. Bir tanesini öldürüp yediler. Bir tanesini de yaralı olarak kurtardık." dedi. 

"KORKU İÇİNDEYİZ"

Mahallede hayvancılık yapan Kemal Ersöz de son bir aydır köpeklerin toplu halde köylerine geldiğini ifade etti.

Ersöz, "İnsanlar burada toplu köpekler tarafından yapılan saldırılar yüzünden mağdur durumdalar. Bazıları buzağı bazıları da 1 yaşında hayvanlar köpeklerin saldırısında telef oldu. Biz vatandaş olarak ne kadar önlem alabiliriz? Büyükşehir Belediyesini aradığımızda 'Bu  konuda ilçe belediyesini arayın' diyorlar. Bizlerin burada canı yandı. Her gün 'Köpekler acaba ne zaman gelecek?' diye korku içindeyiz." şeklinde konuştu.

"ELEKTRİKLİ TEL ÇEKTİK, FAYDA ETMEDİK"

Hasan Arslan da köpeklerin saldırısında bir buzağının telef olduğunu, 2 buzağının yaralandığını aktardı.

Köpek saldırılarından korunmak için ahırın çevresine elektrikli tel çektiğini ama bundan da bir sonuç alamadığını kaydeden  Arslan, şunları söyledi:

"Çareyi ancak gece ve gündüz tüfeklerimizle nöbet tutmakta  bulduk. Çok mağduruz. Şehirdeki köpekler buradaki köpeklerden farklı. Şehirdeki köpeklerin iyi veya kötü bir şekilde karınları doyuyor.  Ancak bizim yaşadığımız kırsal alanlarda nereden  geldiğini  bilmediğimiz 35-40 köpek gruplar halinde ahırlara dadandılar. Jandarma  ve Ödemiş Belediyesinin ilgili birimlerine haber verdik. Jandarma ekipleri mahallemizde incelemeleri belediye  ekipleri ile birlikte yaptılar. Bir an önce köpek korkusundan artık kurtulmak  istiyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER