İzmir'de Kızılay'dan büyük seferberlik

Koronavirüs salgını karşısında, Türk Kızılayı da çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara ulaşmaya çalışan Kızılay; gıda ve hijyen kolisi yardımı yapıyor

İzmir'de Kızılay'dan büyük seferberlik

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’ye de sıçrayan korona virüs salgınıyla mücadele sürüyor. Bakanlıklar, STK’lar ve siyasi partiler tedbir almaya ve vatandaşın yanında olmaya devam ederken; Türk Kızılay’ı da bu süreci aktif olarak sahada vatandaşın ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaparak yürütüyor.

İçişleri Bakanlığı’nın Koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlara getirdiği sokağa çıkma yasağının ardından; Kızılay tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarını sürdürürken, detayları İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış Ben TV okuyucuları için anlattı.

Baykalmış; İzmir’de 550 bin 65 yaş üstü vatandaşın olduğunu vurgulayarak; “Merkezimiz de çok ciddi bir paket hazırlığında. Gıda kolisi ve ihtiyaç sahipleri vatandaşlara nakit yardımı konusunda bütçe hazırlıyorlar. İnşallah önümüzdeki hafta bu durum netleşecek” ifadelerini kullandı.

“İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA NAKİT YARDIMI”

“Çok ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıyayız” diyen Baykalmış; “Hem sağlık açısından, hem sosyal denge açısından ciddi problemler var. Salgın hastalıklar dolayısıyla; İçişleri Bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelge neticesinde Bakanlıklar, jandarma, belediyeler, emniyet ve Kızılay ortak çalışma grubu oluşturdular. Özellikle 65 yaş üzerinde ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmak adına destek vermeye çalışıyoruz. Genel Merkezimiz de çok ciddi bir paket hazırlığında. Gıda kolisi ve ihtiyaç sahipleri vatandaşlara nakit yardımı konusunda bütçe hazırlıyorlar. İnşallah önümüzdeki hafta bu durum netleşecek.” Dedi.

Korona virüs salgınına ilişkin sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü vatandaşlara ulaşmak için de çalışmalar yaptıklarını dile getiren Baykalmış; “İzmir’de 10 tane şubemiz var. Gıda kolisi ve hijyen kolisi yaptırdık. Bununla beraber, et kavurmalarımız var İzmir payına düşen. Onların paylaşımını yaptık İzmir şubelerine. Bunları gerek gönüllerimiz, gerek şube personellerimiz, gerekse de kaymakamlıklar eliyle bu vefa gruplarına teslimatlarını yapıyoruz. Orada da arkadaşlarımız, belediye, ortak çalışma grubuyla özellikle şu an sokağa çıkma yasağı çıkan 65 yaş üstü büyüklerimize ulaşıp onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kızılay noktasında toplumsal beklentinin de çok yüksek olduğunun altını çizen Baykalmış; “Zaman zaman şu bilgilendirme de önemli: biz dernek statüsü ile çalışan, devletin sivil toplum kuruluşu tarafından bir paydaşıyız. Bütün yardımlar insanlarımızın bize yaptığı bağışlarla gerçekleşiyor. Devletten katkı almıyoruz. Milletimiz bize neyi emanet ederse biz onu ulaştırıyoruz. Genel Merkez nezdinde de bu sosyal toplumsal olayla ilgili bir yardım kampanyası başlayacak. Biz de milletimizin emanetini ihtiyaç sahibi büyüklerimize ulaştıracağız.” Dedi.

Sahada risklerin de olduğunu ifade eden Baykalmış; “Malum salgın bir hastalıkla karşı karşıyayız. Devletimizde bu konuda ciddi önlemler alıyor. Bizde bu süreçte gücümüzle sahadayız. Bunu el birliğiyle atlatmak için birlik beraberlik içinde olmalıyız. Yardım kampanyasına çıkan şube personelimiz, maskelerle, tek kullanımlık tulum elbiselerle sahada oluyor. Elimizden geldiğince vatandaşla temas etmemeye gayret ediyoruz. Çünkü biz dışarıdan geldiğimiz için bizim de risk taşıma gibi bir problemimiz var. Kişisel olarak da Sağlık Bakanlığımızın önerilerine uymaya çalışıyoruz” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER