İzmir'de Kahve Festivali

Türkiye'nin en büyük kahve festivallerinden birine ev sahipliği yapan İzmir Kahve Festivali, 4'ncü kez kapılarını kahve tutkunlarına açtı. Kahve Festivali kahveseverler tarafından yoğun ilgi görürken öte yandan festivale katılan ziyaretçiler birbirinden farklı demleme yöntemleriyle hazırlanan kahveleri tadarak eşsiz lezzetlerin yöntemleri hakkında bilgi edindi.

İzmir'de Kahve Festivali

İzmir Kahve Festivali, 2016 yılından bu yana yaklaşık 100.000 ziyaretçi, 310 firma, 55 tedarikçi ve 2400 çalışanla birlikte gerçekleşti. Türkiye’nin en büyük alanına kurulan ilk festival olarak damaklara kazınan bu lezzet festivali; ilk ve en büyük konsept festivali olma özelliğini kazandı. Tüm katılımcı firmalar ve ziyaretçiler sayesinde de adını tüm dünyada var olan kahve festivalleri arasına yazdırmayı başardı.Festival içeriğinde kahve tadımları, barista şovları, sergiler ve sürpriz isimlerin sahne performansları gerçekleşti.

Katılımcılar kahveye dair merak edilen birçok şeyi atölyeler ve söyleşilere katılarak öğrenme fırsatı yakaladılar. Birbirinden ilginç sürprizlerin yaşandığı İzmir Kahve Festivali, kahve ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı. 11-12-13 Ekim 2019 tarihlerinde Pınar ana sponsorluğunda İzmir Arena’da gerçekleşen festival,öğlen 12:00’den gece 24:00’e kadar devam etti.

‘’Gençler filtre kahveye yöneliyor’’
Genç kahve tiryakilerinin yoğun ilgi gösterdiği festivalde, ziyaretçilere 200 bin porsiyon kahve ikram edildi. Festivale katılan Türkiye Barista Şampiyonu Nisan Ağca ‘’Gençlerin son dönemde filtre kahveye yöneldiğini, sektörün hızla büyüdüğünü, barista sayısının da gün geçtikçe arttığını’’ ifade etti.

"Kahveye yönelik etkinlikler arttırılabilir"
Festivalde yerini alan kahve tutkunu ziyaretçilerden Selen Özdemir, "Kahvenin oluşumunu başından sonuna kadar izledik. Festival, kahve meraklılarının ilgilenebileceği bir festival olmuş. Daha önceki yıllarda da gelmiştim ve gelmekten zevk alıyorum. Kahveye yönelik etkinliklerinin biraz arttırılabileceğini düşünüyorum. Kahveyi çok seven ve evde de demleyen birisiyim. Bu kültürün fazlalaşması beni sevindiriyor. Her yerde iyi nitelikli kahveyi bulabiliyorum. Sabahları mutlaka büyük bir kupa içmem lazım" diye konuştu. Festivale arkadaşı ile birlikte gelen Nazlı Çamlı ise şunları söyledi: "Geçen yıl da festivale gelmiştim, burada bir sürü kahve çeşidi var onların tadımını yaptım. Kahveyi çok seviyorum. Hem eğlendim, hem gezdim. Türk kahvelerini de çok beğendim. Ben daha çok filtre kahvenin tüm tiplerini seviyorum" diyerek düşüncelerini aktardı.


Öte yandan festivalde farklı tatlı çeşitlerinin kahveyle harmanlanmasından elde edilen İzmir'e özel çiğdemli kahve büyük ilgi gördü.İzmir Arena'da gerçekleşen İzmir Kahve Festivali, giderek popüleritesini artıran 3'ncü nesil kahve kültürünün de etkisiyle yoğun ilgi gördü. Kahve tadımlarının yanı sıra demleme yöntemleriyle ilgili bilgilendirme çalışmalarının da yer aldığı festivalde,
ziyaretçiler düzenlenen workshoplar ile kendi kahvelerini demlemenin keyfini sürdü.

Festival öncesi önemli açıklamalar yapan Organizatör Şahin Aydoğan ise "Festivalimiz gerçekleştiği ilk yıldan beri giderek artıyor. İzmir kahvenin başkentidir, kahvenin serüveni İzmir'den başlamıştır. İzmir' de geniş bir kahve kültürü var bu kültür her geçen yıl biraz daha yoğunlaşıyor. Üç gün boyunca sürecek bu festivalde 40 binin üzerinde ziyaretçi ağırlamayı hedefliyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER