banner51

İzmir'de işçilerden iş bırakma eylemi!

İzmir'de, işçilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla bugün DİSK Genel İş Üyeleri, yarım günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi

İzmir'de işçilerden iş bırakma eylemi!

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

İzmir'de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş üyeleri, döviz kurunun yükselişi karşısında işçilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla, bugün yarım günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Eyleme çok sayıda sendikalının yanında, DİSK Ege Bölgesi Başkanı Memiş Sarı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, CHP İzmir İl Genel Sekreteri Birgül Değirmenci, CHP İzmir eski milletvekili Musa Çam, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız katıldı.

"BU KRİZ AKP İKTİDARININ TERCİHLERİ SONUCU MEYDANA GELMİŞTİR"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu; "Ülkeyi yönetenlerin bu ekonomik krizin faturasını bizlere ödetmeye kalkışmasına karşı, bugün onları uyarmak için toplandık. Bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı 'kriz miriz yok' diyor. Ama bizler her pazara gittiğimizde etiketlerden krizin olduğunu görüyoruz. Bugün bu ülkeyi yönetenler, pembe tablolar çiziyorlar ama onların bu tabloları enflasyon gerçeğinin karşısında tuzla buz oluyor. Enflasyonda son dönemlerin rekor oranlarını görüyoruz.  Bu ülke adım adım büyük bir ekonomik krize sürükleniyor. Bu empreyalist sistemin krizidir. Bu kriz, sermaye iktidarının, 16 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP iktidarının tercihleri sonucu meydana gelmiştir. Bu ülkeyi dışa bağımlı hale getiren, sadece dışardan gelen sıcak paraya, borca dayanan, aldığı borcu da üretime değil betona gömen politikaların krizini yaşıyoruz." dedi.

"İŞÇİ SINIFI BORÇLU DEĞİL, ALACAKLIDIR"

Çerkezoğlu; "Bugün Türkiye'nin 467 milyar dolar dış borcu var. Bunun 3'te 2'si sermayenin, özel sektörün borcu. Ama ne yapıyorlar? 'Bu borç 81 milyonun borcudur' diyorlar. Evet Türkiye borçlu bir ülkedir ama bu borç işçi sınıfının borcu değlidr. Tersine bugün işçi sınıfı alacaklıdır. Yıllardır, büyümeden, milli gelirden payını alamayan işçi sınıfı borçlu değil, alacaklıdır." şeklinde konuştu.

"Kriz döneminde işçileri koruyacak sosyal politikalar üretmek mümkündür" diyen Çerkezoğlu; "Asgari ücret başta olmak üzere bütün ücretler artmalıdır. Tüm kamu çalışanları açısından bir hak olan, seçim vaatlerinde de olan 3600 ek gösterge derhal uygulanmalıdır. Krizden işçileri korumak için, Meclis'te bir yasal düzenleme yapılmalı ve toplu işten çıkarmalar yasaklanmalıdır" dedi.

"İŞÇİ SINIFI İÇİN SORUN GİDEREK BÜYÜYOR"

DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise; "Hayat pahalılığı karşısında eriyen ücretlerimiz, biz emekçileri daha zor durumu düşürüyor. Okullar açıldı, sevinci ne ailelere ne çocuklarımıza yaşatabildik. Çünkü okul masraflarının miktarı buna izin vermedi. Bu yeni sistemi yaratanlar, eskideki kusuru görüp, düzeltileceğini söylediler. Ama bugünkü duruma bakıldığında, maalesef, daha da kötü bir duruma gidiyor. Işçi sınıfı için sorunları giderek büyüyor" dedi. 

Ülkede ekonik kriz olduğunu ifade eden Çalışkan, "Bu kriz birilerine yansımıyor olabilir ama pazarda, mutfakta, manavda, bakkalda var. Ekonomik kriz her yerde var. Işsizlik 6 milyonu aşmış, bu bir toplumsal sorun haline geldi. Üretimde yok. Üretim değil, tüketim ekonomisi var.vEn büyük yatırım da işsizliğe ve bu giderek büyüyor. Biz bu kriizn bedelini ödemeyeceğiz. Bu krizin bedelini, krizi yaratanlar ödesin" dedi.


 


 


 


  

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER