banner51

İzmir'de hurda araç operasyonu!

İzmir'de, cadde, sokak ve boş arazilerde atıl vaziyette bırakılmış, kullanılmayan taşıtlar, çevre kirliği, genel asayiş ve terör eylemleri açısından risk yaratmaması için bulundukları yerlerden kaldırılacak.

İzmir'de hurda araç operasyonu!

İzmir Valiliği tarafından hurda araçlarla ilgili karar alındı. Alınan kararla ilgili yapılan açıklamada, İzmir'de herhangi bir nedenle cadde, sokak ve boş arazilere bırakılmış, kullanılmayan araçlar ve bunların bütünü oluşturan parçaların; çevre kirliği, genel asayiş ve terör eylemleri gibi durumlar açısından risk yarattığı belirtildi. Bu sebeple;  5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C ve 66. maddeleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 41/6, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetmenliği'nin 4/d, Belediye ve Zabıta Yönetmenliği'nin 10, 11'inci maddeleri gereğince bu tip araçlarla ilgili, kolluk güçleri tarafından işlem yapılacağı ve kaldırılacağı bildirildi.

Alınan karar kapsamında öncelikle bu araçların ruhsat sahiplerine, kaldırmaları için tebligat yapılacak. Gönderilen tebligat doğrultusunda araçlarını kaldırmayan ruhsat sahiplerine Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesince işlem yapılacak ve araçları kaldırılacak. Ruhsat sahibi bilinmeyen araçlar ise kolluk güçleri tarafından kaldırılacak. Kara ve deniz sınırları içinde atıl bulunan bu tip araçların kaldırılması ile başta asayiş ve terör riski taşıyabilecek durumlar olmak üzere kent estetiği ve çevre kirliliğinin önüne geçilecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER