İzmir'de eş zamanlı yangınlar, sabotaj ihtimalini güçlendirdi!

İzmir'in hem metropol, hem de turistik ilçelerindeki eş zamanlı yangınların altından ne çıkacak?

İzmir'de eş zamanlı yangınlar, sabotaj ihtimalini güçlendirdi!

Ben TV - İzmir'in birden çok ilçesinde neredeyse eş zamanlı olarak başlayan yangınlar, akıllara soru işaretleri getirir nitelikte.

Beş ilçede ormanları, yerleşim yerlerini ve tarım arazilerini kül eden yangınların, sabotajla çıkarılmış olma ihtimaliyse oldukça yüksek. Hava durumu raporlarıysa bu ihtimali destekler nitelikte. Dünya çapında yoğun bir kullanıcı ağına sahip AccuWeather rakamlarına göre Ağustos ayında bugüne dek en yüksek hava sıcaklığı 10, 11 ve 12 Ağustos tarihlerinde 39 derece ile olurken, İzmir'in en düşük hava sıcaklığıysa yangınların yaşandığı 18 Ağustos tarihinde oldu. Bununla birlikte İzmir, Ağustos ayının başından itibaren şehir genelinde hissedilecek şekilde ilk defa yoğun ve şiddetli bir rüzgarı da dün gördü.

Tüm bu veriler ve bilgiler ışığında Bornova, Menderes, Urla, Karabağlar ve Seferihisar'da etkisini gösteren yangınların, kentin ısı derecesi ay içindeki en düşük gününde kendi kendine gerçekleşmesini beklemekse iyi niyetin suistimal edilmesi kadar ağır bir düşünce olarak ortaya çıkıyor.

RANT MI, TERÖR MÜ, MANGAL MI?

Yerleşim yerlerine yakın bölgelerde yaşanan bu yangınlar, akıllara yakın tarihte Buca'da imar affı ve orman vasfını yitirmiş arazi kavramından yararlanmak adına çıkarılan orman yangınını getiriyor. Tabii çok kısa zaman önce Muğla'nın Dalaman ve Fethiye ilçelerinde çıkan yangınları PKK'nın bir uzantısı olan "Halkların Birleşik İntikam Milisleri" tarafından çıkarıldığını da es geçmemek gerek. Yangınların neredeyse aynı saatlerde yaşanmış olmasıysa bunun sistemli olabileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Yangınlarda mangal kömürü ihtimali de gözardı edilmiyor.

Sonuç olarak İzmir'in ormanlarının, her ne kadar yapılacak olan tahkikatla ortaya çıkarılacak olsa da şu an için görülen o ki biri ya da birileri tarafından yakılmış olma ihtimali çok yüksektir.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER