banner51

İzmir'de bağımlı çok, yatacak yer yok!

İzmir’de alkol ve uyuşturucu bağımlılarının yatakta tedavi edildiği 3 adet devlet hastanesi mevcut. Ancak bu hastanelerin 3’ünde de yatacak yer yok

İzmir'de bağımlı çok, yatacak yer yok!

BARAN MUTKİLİOĞLU/ BEN HABER

İzmir'de madde bağımlılarının yatarak tedavi edildiği 3 adet devlet hastanesi bulunuyor. Ancak bu 3 hastanenin de kapasitesi yeterli gelmiyor. Yataklı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi(AMATEM) hizmeti veren hastaneler, Katip Çelebi Atatürk E. A Hastanesi(Yeşilyurt) ve Ege Üniversitesi. Yataklı Çocuk, Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi(ÇEMATEM) hizmeti veren tek hastane ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Bu 3 hastanede de bağımlılara sıra gelmek bilmiyor.

Bağımlılığın günden güne arttığı günümüzde, hastanelere yapılan başvurulara zamanında karşılık verilemiyor.

“YÜZLERCESİ TELEFONDA BEKLİYOR

Devlet hastanesinde çalışan ve adını vermek istemeyen AMATEM yetkilisi; yüzlerce insanın yatakta müşahade altına alınabilmesi için sırada beklediğini epeyce sırada beklediğini ve tedavi süreçlerinin 8 haftaya vardığını belirtti.

AMATEM yetkilisi sözlerini şöyle tamamladı: Hiç beklemediğimiz kişilerde bile bağımlılık görebiliyoruz. Hal böyle olunca taleplerin karşılanması zaman alıyor. Özellikle bu sentetik uyuşturucu illetinden dolayı çok sayıda genç başvuruyor. Yüzlercesi listede, yüzlercesi randevu alabilmek için telefonda bekliyor. Sayı geçmişe nazaran o denli arttı ki bunun kullanımının önüne geçmedikçe, ne yaparsanız fayda etmez. Yatak da, hekim de yetmez. Bağımlılık ile mücadelede satıcılara caydırıcı ceza şart.

YATAKLI TEDAVİLERİN ARTIŞI DURUMUN CİDDİYETİNİ GÖSTERİYOR

“Madde kullanımı ve bu maddelere bağımlılık; çocuk, ergen ve yetişkinlerde son senelerdeki yataklı tedavilerin artışı durumun ciddiyetini bizlere gösteriyor” diyen Psikolog Fulya Aybike Fişengi, “Yataklı tedavi fizyolojik olarak kişiyi maddelerden arındırıp ona psikolojik destek sağlasa dahi önemli olan rutin hayatına döndüğü zamanki süreç” diye aktardı.

Fişengi, ailelerin bilinçlendirilmesinin hayati öneme sahip olduğunu ve uyuşturucunun etkilerinin anlaşılmasının zorluğuna vurgu yaparken, çocukların davranışlarının gözlemlenmesi gerektiğini söyledi.

KUŞAKLAR ARASI FARKLILIK”

“Madde kullanımının artışı ve bu maddelere bağımlılık yaşının düşme nedeni olarak öncelikle göz önünde bulundurulması gereken şey kuşaklar arası gelişim farkları”diyen Fişengi sözlerini şöyle sürdürdü: Çocuklarımızın gelişiminin bizimkinden farklı olduğunu kabul ederken dış dünyadaki tehdit unsurlarıyla da daha hızlı karşılaştıklarını kabul etmemiz gerekir. Yaşın küçülmesi ile birlikte çocukların yapacakların şeylerin sonuçlarını ön görmeleri zorlaşıyor ancak yaşadıkları dönem itibariyle yapabilecekleri şeylerin ucu bucağı yok. Aileler, çocukları henüz daha çok küçükken ellerine aldıkları tablet ile istedikleri siteye girebildikleri konusunda övünürken bu sitelerde çocukların karşılaştıkları popüler kültür ürünü klipler, diziler, ve programlarda gördükleri ‘Kötü ama popüler çocuklara’ özenebilecekleri göz ardı ediyorlar.

MERDİVEN ALTI MADDELER, ULAŞILABİLİRLİĞİ ARTIRIYOR

Psikolog Fulya Fişengi bağımlılık üzerine açıklamalarını şu sözlerle devam ettirdi: Merdiven altı satılan maddelerin fiyatlarının düşük olması, bu maddelere her yaşın ulaşılabilirliğini artırıyor. Madde kullanan çocuklar, ailelerinden aldıkları harçlıklarıyla dahi bu maddeleri kolayca satın alabiliyorlar.

Madde bağımlılığında yataklı tedavi süreci gören genç, kaldığı süre boyunca orada edindiği arkadaşlıklardan da zarar görebiliyor. Aileler çocukları gibi bu zorlu süreci yaşamış ve atlatmış kişilerle çocuklarının görüşmesinin sorgusuz sualsiz iyi olduğunu düşünebilirken, çocukları tekrardan ve daha ağır şekilde döngünün içine girebilir. Bu konuda ailelerin, çocuklarının davranışlarını yakından gözetmeleri gerektiği gibi arkadaş çevresine de oldukça dikkat etmesi gereklidir.

1’DEN FAZLA YATAKLI TEDAVİ

Yataklı tedavi gören hastalara bakıldığında bu hastaların azımsanamayacak bir oranının birden fazla kez yataklı tedavi aldığını görüyoruz. Tedavinin başarısız olması, kişinin rutin hayatına döndüğünde bu süreçle başarılı bir şekilde başa çıkamaması gibi nedenlerin yanı sıra bazı hastaların hastaneleri detox kampı görmeleri ve bedenlerine çok yüklendiklerini düşündükleri zaman sıfırdan başlayabilmek adına kendi istekleri ile yatış gerçekleştirdiklerini görmek ne yazık ki mümkün.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER